SECURITY (PRŮ) POVÍDKY

SECURITY (PRŮ) POVÍDKY
Autor fotografie: Pixabay
05 / 06 / 2022, 09:00

Poznej svého ,,vraha - aktivního střelce” …před útokem…Střelba na základní škole v Uvalde v Texasu, kde došlo k útoku 18letého mladíka a zemřelo při ní 21 osob z toho 19 dětí a dalších 18 osob utrpělo zranění, je obrovskou tragédií.

Nechci se věnovat postupu ozbrojených složek, ale tzv. detekci podezřelého chování pachatele. Nejen v tomto případě, ale i ve všech ostatních útocích ,,aktivního střelce” nejprve dochází k ,,zrození” útočníka. Vytváří se jeho postoj, jeho radikalizace, postupně dochází ke změně jeho chování.

V rámci výcviku proti útoku aktivního střelce by tohle měla být jedna z forem prevence a detekce.

Přeci si někdo musel všimnout…co se s Ramosem děje…a nejen s ním, platí to na všechny ostatní ,,zabijáky” tohoto typu.

Rodina, přátelé, škola, zaměstnanci…kolegové, jak ti nejbližší, tak i okolí muselo vidět jednotlivé ,,indicie”, např. změnu chování, zálibu ve sledování násilných nebo útočných videí na internetu, nenávistné komentáře na sociálních sítích nebo umísťování různých fotek se zbraněmi a podivné vzkazy na sociálních sítích, frustrace…že je ta osoba třeba sběratel nespravedlnosti, že má pocit nadřazenosti nad ostatními nebo naopak nízké sebevědomí, jak jen on vidí, jak je ten svět zkažený. Může docházet i ke změně vizuálního vzhledu, stranění se kolektivu a uzavření se do sebe a tato proměna může mít spoustu dalších indicií.

Bylo by naivní si myslet, že tohle se děje jen v USA nebo někde jinde…daleko. A nás se to netýká.

Současná situace, kdy jsme žili dlouho v ,,pandemii”, do toho válka na Ukrajině, mediální masáž o tom,  co všechno se tragického děje, co se stalo, co nás čeká za hrůzy jako hladomor, nemáme finance na nákup PHM, potraviny a služby se zdražují atp. včetně sociálních rozdílů jednotlivých obyvatel. Do toho na nás útočí mraky dezinformací.

Nejen to, ale i jiné věci může na tyhle ,,lidi” působit, ty pak přestávají žít v realitě, neumí se vypořádat se situací a skončí to, tak jak to skončí. A nezapomeňte, že útočník ,,chce zemřít”, počítá s tím a předtím sebou chce vzít na onen svět co nejvíce osob, že to jsou nevinné oběti, dost často i děti ho nezajímá.

Pracovat s detekcí a prevencí ,,podezřelého chování pachatelů” je základ! Všímat si lidí a upozornit na jejich chování a jednání není podle mě žádné ,,práskání a bez informací nás všech (běžných obyvatel) se to zvládnout nedá.

Jinak se nám může stát, že si čím dál tím vice budeme číst v novinách nebo uvidíme na televizních obrazovkách, jak rodina, sousedi, kolegové, učitelé říkají…on byl hrozně poslední dobou divnej…uzavřenej…, jo a v minulosti byl agresivní, ale vyřešilo se to důtkou ve škole…Autor: Jaromír Průša, předseda Asis International CZ/SK

Tagy článku