SECURITY (PRŮ) POVÍDKY

SECURITY (PRŮ) POVÍDKY
Autor fotografie: Pixabay
05 / 06 / 2022, 09:00

Poznej svého ,,vraha - aktivního střelce” …před útokem…Střelba na základní škole v Uvalde v Texasu, kde došlo k útoku 18letého mladíka a zemřelo při ní 21 osob z toho 19 dětí a dalších 18 osob utrpělo zranění, je obrovskou tragédií.

Nechci se věnovat postupu ozbrojených složek, ale tzv. detekci podezřelého chování pachatele. Nejen v tomto případě, ale i ve všech ostatních útocích ,,aktivního střelce” nejprve dochází k ,,zrození” útočníka. Vytváří se jeho postoj, jeho radikalizace, postupně dochází ke změně jeho chování.

V rámci výcviku proti útoku aktivního střelce by tohle měla být jedna z forem prevence a detekce.

Přeci si někdo musel všimnout…co se s Ramosem děje…a nejen s ním, platí to na všechny ostatní ,,zabijáky” tohoto typu.

Rodina, přátelé, škola, zaměstnanci…kolegové, jak ti nejbližší, tak i okolí muselo vidět jednotlivé ,,indicie”, např. změnu chování, zálibu ve sledování násilných nebo útočných videí na internetu, nenávistné komentáře na sociálních sítích nebo umísťování různých fotek se zbraněmi a podivné vzkazy na sociálních sítích, frustrace…že je ta osoba třeba sběratel nespravedlnosti, že má pocit nadřazenosti nad ostatními nebo naopak nízké sebevědomí, jak jen on vidí, jak je ten svět zkažený. Může docházet i ke změně vizuálního vzhledu, stranění se kolektivu a uzavření se do sebe a tato proměna může mít spoustu dalších indicií.

Bylo by naivní si myslet, že tohle se děje jen v USA nebo někde jinde…daleko. A nás se to netýká.

Současná situace, kdy jsme žili dlouho v ,,pandemii”, do toho válka na Ukrajině, mediální masáž o tom,  co všechno se tragického děje, co se stalo, co nás čeká za hrůzy jako hladomor, nemáme finance na nákup PHM, potraviny a služby se zdražují atp. včetně sociálních rozdílů jednotlivých obyvatel. Do toho na nás útočí mraky dezinformací.

Nejen to, ale i jiné věci může na tyhle ,,lidi” působit, ty pak přestávají žít v realitě, neumí se vypořádat se situací a skončí to, tak jak to skončí. A nezapomeňte, že útočník ,,chce zemřít”, počítá s tím a předtím sebou chce vzít na onen svět co nejvíce osob, že to jsou nevinné oběti, dost často i děti ho nezajímá.

Pracovat s detekcí a prevencí ,,podezřelého chování pachatelů” je základ! Všímat si lidí a upozornit na jejich chování a jednání není podle mě žádné ,,práskání a bez informací nás všech (běžných obyvatel) se to zvládnout nedá.

Jinak se nám může stát, že si čím dál tím vice budeme číst v novinách nebo uvidíme na televizních obrazovkách, jak rodina, sousedi, kolegové, učitelé říkají…on byl hrozně poslední dobou divnej…uzavřenej…, jo a v minulosti byl agresivní, ale vyřešilo se to důtkou ve škole…Autor: Jaromír Průša, předseda Asis International CZ/SK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace