SECURITY (prů)povídky - abyste si užili dovolenou

SECURITY (prů)povídky - abyste si užili dovolenou
Autor: Simplified Pixabay License|Popisek: Ilustrační fotografie
21 / 07 / 2020, 09:00

Jsme v době letních prázdnin a byť nám pandemie koronaviru velmi omezila cestování do některých zahraničních destinací na rizika a nebezpečí s tím spojená to nemá vliv.

Pokud jste se rozhodli odcestovat nezapomeňte si zabezpečit před odjezdem svůj majetek. Tzn. byty, domy, chaty, chalupy. Zloději si totiž dovolenou neberou nebo určitě ne ve stejném termínu jak VY. Pokud je to možné nesdílejte svoji radost z odjezdu na dovolenou a momentky z ní na sociální síti, aby každý viděl a věděl, kde jste a na jak dlouho tam jste. Před odjezdem se domluvte se sousedy, známými a příbuznými, aby Vám vybírali poštu, zkontrolovali obydlí i zevnitř a to nejen kvůli zlodějům, ale třeba i kvůli havárii vody, kde potom vytopení sousedů stojí další nemalé náklady. Dnes je spoustu možností zabezpečení, můžete vybírat ze spousty produktů a služeb. Od zámků na vstupní dveře, rolet, bezpečnostních fólií a zámků oken, zapínání světel v domě, přes zabezpečovací technologie (EZS) a kamerové systémy, které lze i jen po dobu vaší dovolené tzv. napojit na PCO bezpečnostní agentury. Policie ČR ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR a dalšímu soukromými subjekty připravilo v rámci prevence kriminality aplikaci zabezpečte se, která je určena pro širokou veřejnost a zde se dozvíte maximum informací o možnostech zabezpečení.

Nemalá překvapení Vás mohou potkat nejen po návratu domů (vykradený byt/dům), ale i na cestách především v zahraničních destinacích. I když jsou některé „nebezpečnější“ lokality nepřístupné díky koronaviru, vždy je nutné dbát na svoji osobní bezpečnost.

Pod vlivem tepla, dobrého alkoholu a skvělých nabídek domorodých krasavic a krasavců můžete zjistit, že se nejedná o lásku na první pohled, ale o loupežné přepadení v lepším případě jen okradení, nicméně ztráta hotovosti, dokladů není vůbec příjemná a vždy vyhledejte pomoc místní policie a našeho zastupitelství. Nejlepší volbou samozřejmě je nechat si tato dobrodružství ujít.

Mějte pod kontrolou svá zavazadla a to po celou dobu, aby jste o ně nejen nepřišli a nebo, aby se tam neobjevil dárek o který nestojíte, který budete nechtěně „a nebo chtěně“, pod vlivem vysokého přivýdělku převážet ve svém zavazadle (drogy, fauna, flora), ve spoustě států pro tento druh cestování nemají pochopení a hrozí Vám vysoké tresty.

Neřiďte se pravidlem, že všechno jídlo a pití na ulici je bezpečné a pod kontrolou státní správy jako v ČR. Nedělejte si z žaludku mrzáka a nebudete určitě více sexy, když budete ochutnávat na ulici místní speciality, které domorodci konzumují. Balená voda, bez ledu v přinesené sklenici a dodržování dalších základních hygienických a dezinfekčních zásad v jakékoliv destinaci by mělo být samozřejmostí.

Zjistěte si dopředu, kam, že to vůbec jedete, jaké je tam uspořádání, zda tam zrovna (což není výjimka ani současné Evropy) neprobíhají nějaké protesty či demonstrace. Pokud možno se ani v dobrém úmyslu ničeho podobného neúčastněte, nenechte se strhnout ani k demonstraci nebo rabování, potažmo, že to je velmi nebezpečné ať už se dostanete do konfliktu s demonstranty nebo místní policií.

Nepohybujte se v nebezpečných čtvrtích, nemíchejte se do cesty různým bojovým skupinkám a gangům, dětských nevyjímaje, i tyto bývají velmi nebezpečné.

V případě, že byste se dostali do situace, kdy jste ohrožení teroristickým útokem, útokem osamělého vlka, mějte vždy na paměti tři základní zásady: UTÍKEJ, SCHOVEJ SE, BOJUJ…Podrobnosti si můžeš přehrát na videu Policie ČR na youtube se stejným názvem.

Nepodnikej sporty a aktivity na které se sice pod vlivem skleničky vína cítíš, ale víš, že je nezvládneš, skoky ze skal a jiné extrémní sporty přenechej jiným a sleduj je jen na youtube a facebooku. Pozor si dej i na místní zvířátka, věty typu pojďte se podívat na toho krásně zbarveného hada, ten určitě není jedovatý…to jsou velmi reálná nebezpečí, které Vás může potkat o ohrozit vaše zdraví a život. Pokud jedete někam , kde je doporučeno ne-li nutno očkování, učiňte tak, nechcete přeci českému zdravotnictví po příjezdu zamotat hlavu? V Praze je sice na to krásná nemocnice, ale být v nemocnici na lůžku, kam tě chodí navštívit zdravotnický personál ve skafandru není nic moc.

Nezapomeňte na pojištění a pokud cestujete do zahraničí přihlaste se do aplikace Ministerstva zahraničí ČR DROZD, ať se o vás ví.

Krásnou dovolenou.

Autor: Jaromir Průša, bezpečnostní poradenství Asset protection agency
www.apagency.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace