SECURITY (prů)povídky - Desítka v novele trestního zákoníku

SECURITY (prů)povídky - Desítka v novele trestního zákoníku
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
29 / 07 / 2020, 08:30

Čáry, máry, ententýky, poletíme do desítky, podržte si čepice, HOP a už jsme v desítce.
Dětská říkanka pro nejmenší, pravda trošičku pozměněná nám pomůže nastínit novelu trestního zákoníku a trestního řádu, kterou schválil Senát.

Konkrétně mám na mysli, změnu výše škody, kdy trestný čin byl v hodnotě 5 000,-Kč a HOP…je z něho „desítka“, tedy zvýšení hodnoty na 10 000,-Kč.

A cože nám to přinese?

Výrazně se sníží statistika trestné činnosti, sníží se zatíženost soudů, sníží se obsazenost věznic to je výhodné pro stát.

Ale především se sníží vymahatelnost škod, které lze vymáhat jen na základě pravomocných rozhodnutí trestních soudů o povinnosti nahradit škodu a nedělám si iluze, že se vymahatelnost zvýší nebo zůstane ve stejné výši na základě pravomocných rozhodnutí správních orgánů a to z jednoduchého důvodu.
Trestní řízení, které podléhá trestnímu řádu dozoruje státní zástupce, který je veřejným žalobcem a policejní orgán nemůže jednání, které doposud bylo trestným činem, nechat prostě "vyšumět", tedy nepodat žalobu soudu.

Doposud se jednalo o částky 5.000,-Kč a výše. Správní orgán rozhoduje ne na základě trestního zákona, ale zákona o přestupcích, na základě vlastního uvážení a vzhledem k tomu, že přestupkové komise většinou nedisponují odborníky, budou se bát o takhle velkých částkách rozhodovat. před nimi budou stát grázlové živící se trestnou činností, organizované skupiny pachatelů. Teď už to nebudou jen "čičmundové", kteří ukradnou jedno kafe, 5 čokolád a půl kila masa. Teď už to budou pachatelé, kteří projíždějí v obchodech s plnými nákupními vozíky otevřenými vchody.

Zkoušeli jste si někdy udělat nákup za 10tis? Koupě alkoholu, drogerie, čokolád, kávy a dalších podobných pro zloděje atraktivních produktů včetně oblečení, pokud tedy nenakupujete na „Pařížské ulici“ je dost i na jeden velký nákupní vozík. Ono totiž většina zlodějíčků měla k pomyslné hranici 5tis Kč respekt, někteří z nich, aby neudělali chybu, dokonce poctivě s kalkulačkou v ruce při krádeži prováděli „přepočet cen“, aby jim to vyšlo a vešli se pohodlně do této částky a tím pádem do „přestupku“, teď pfff…to už žádnou kalkulačku nebudou potřebovat, mají „desítku“.

Tihle zkušení lumpové těžko budou vyhrožovat policajtovi, státnímu zástupci nebo soudci, to už si zvykly, že: „ty,ty,ty to se nedělá“, ale úřednici sedící v přestupkové komisi na obecním úřadu úplně klidně. Musíme si uvědomit, že přestupky řeší přestupkové komise většinou v místě bydliště přestupce!

Tenhle krok bohužel tento typ kriminality nevyřeší…a poškození v tom zůstanou sami se svými ztrátami, které jsou řádově ve stovkách milionů korun. Předpokládám, že pachatelé budou ještě více drzejší, agresivnější a to jak na personál a obsluhu obchodů včetně již zmiňovaných zaměstnanců úřadů.

Namísto, abychom v ČR s tímto fenoménem pracovali preventivně a udělali jsme něco na půdě domácího vězení a dalších prostředcích řešení, tak, aby to lumpy odstrašilo, pojďme lumpíkum zvednout hranici částky škody.

Už teď doporučuji všem firmám se na tuto dobu připravit, popřemýšlet jak ochránit svoje lidi a majetek, investovat do moderních technologií, napojit svoje kamerové systémy do dohledových center, změnit funkci fyzické ostrahy a celkově udělat novou tvz. Bezpečnostní analýzu rizik komplexního zabezpečení.


Autor: Jaromir Průša,
bezpečnostní poradenství Asset protection agency
www.apagency.cz

 

Tagy článku

-->