SECURITY (PRŮ)POVÍDKY - zákon o soukromé bezpečnostní činnosti…

SECURITY (PRŮ)POVÍDKY - zákon o soukromé bezpečnostní činnosti…
Autor: Pixabay volné dílo|Popisek: ilustrační obrázek
16 / 09 / 2020, 08:00

Česká republika nemá v oborou bezpečnosti vytvořenou legislativní úpravu. Návrh zákona o bezpečnostní činnosti se připravuje více jak 20let v různých modifikacích a obměnách.

Mezitím to dává prostor, aby vznikaly firmy, já to označuji za firmy typu: „táta, máma, syn a pes (nejedná se o počet zaměstnanců těchto firem a jejich velkost), kteří nemají v komerční bezpečnosti co dělat. 

Jako jedna z mála zemí v Evropě „zákon nemáme“, ale za to máme přes 5 tisíc subjektů, které takovou činnost provádějí, například ve Velké Británii je to kolem 300 subjektů.

Nebudeme si nalhávat, že i délka trvání podobné zákonné úpravy vedla k degradaci oboru, k nahlížení všech ostatní na nás, co realizují bezpečnostní služby jako na „druhořadé“, k nízkému cenovému a současně pro zaměstnance platovému ohodnocení a o profesionalizaci nemluvě.

To, co je však mnohem horší, je skutečnost, že „pár jedinců“ se rozhodlo určit pro celý trh, co je pro něj dobré…a v podstatě se chovat ve stylu: „Já jsem zákon“.

Přímé i nepřímé pohnutky této skupiny nechám na vašem zvážení. Nebylo by fér je tady zmiňovat bez vyjádření druhé strany, nicméně je nutno velmi důrazně dodat, že, současný návrh zákona, který byl předložen vládou k projednání Poslanecké sněmovně, drtivá většina profesních sdružení, která čítá sílu kolem 93%, zcela odmítla a neustále zdůrazňuje svoje nesouhlasné stanovisko k podobě návrhu Zákona o bezpečnostní činnosti. Návrh v této podobě se nelíbí ani významným odběratelům služeb.

Celou zákonnou úpravu považujeme za nevhodnou a pro obor neprospěšnou, nerespektující ani podmínky toho, že jsme již v roce 2020 v digitální době a uklidňování ve stylu, že se k tomu pak vydají závazné vyhlášky a další „přílepky“ to mě tedy moc neuklidňuje. 

Je škoda, že menšinová skupina pod vedením bezpečnostní sekce Hospodářské komory nerespektuje tento názor živnostenských společenstev a chovají se ve stylu: „My si tu republiku (zákon) rozvracet nedáme…“

Zákon o bezpečnostní činnosti v této podobě a formě je zcela nepřípustný, aby byl odsouhlasen a přijat. Proto doufáme, že kompetentní orgány státu nepřijmou tento návrh v této podobě, ve kterém je připraven, udělají si analýzu rizik, vyslechnou si připomínky, návrhy majoritní skupiny profesních skupin a hodí ten „panflet“ do koše, protože než tohle, to je lepší nemít nic.

Rozhodně je důležité, aby podobný zákon vznikl, aby byly stanoveny „jasná pravidla hry“ a oprávnění, aby respektoval, to, že jsme už v 21.století, aby tam byla propojka mezi státem a soukromými organizacemi ve spolupráci, aby „vyčistil trh“ a aby byl pro všechny, ne tedy, aby obsahoval věci, které se hodí pár lidem, tak, aby mohli ovlivňovat prostřednictvím zákona nějaké svoje aktivity. Měla by to být čistá hra, otevřené podnikání a ti co nebudou schopni podmínky splnit budou muset odejít.

Jaromir Průša, 

bezpečnostní poradenství Asset protection agency
www.apagency.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace