SECURITY(prů) povídky – hybridní hrozby

SECURITY(prů) povídky – hybridní hrozby
Autor fotografie: pixabay.com
26 / 09 / 2020, 14:00

V USA šéf amerického Národního střediska pro kontrašpionáž a bezpečnost William Evanina varuje před vměšováním do nadcházejících prezidentských voleb. Donald Trump už pro jistotu, kdyby náhodou nevyhrál, tvrdí že: „tyto volby budou nejzmanipulovanější v dějinách, pokud se bude volit poštou. Korespondenční hlasování je katastrofa."

Děti v mateřských školách v KLDR musí nově strávit denně až devadesát minut poznáváním „velikosti“ vůdce Kim Čong-una. Učitelé mají za úkol diktátora v hodinách líčit jako geniálního lídra, jenž prozíravě chrání lid Severní Koreje proti nepřátelům.

Různé další režimy se snaží podkopat jednotu, demokratická zřízení, ovlivnit jednání, volby a další strategické rozhodování jiných vlád a států.

K tomu jsou využívány dezinformační weby, „trollí farmy“ a další aktivní nástroje „propagandy“.

Dezinformační weby, usilovně pracují na tom, aby byly vnímány jako nezávislé zdroje, které přinášejí objektivní pravdu. Například během pandemie vidíme masivní dezinformační kampaně o koronaviru, očkování a dalších zaručených informací a senzacích na webu, na které když kliknete, můžete si nainstalovat do počítače něco, co opravdu nechcete (škodlivý software atp.).

Samostatnou kapitolou a velkým problémem jsou i kyberútoky na české nemocnice.

„Masírka“ přichází i ohledně škodlivosti 5G sítí, o tom, kdo by je v ČR a v EU měl provozovat nebo v souvislosti s kauzou Koněv či cestou na Tchaj-wan. K tomu přispívají někteří naši zákonodárci, kteří převážně v zahraničních televizích vyjadřují „své názory“ a ty jsou nadále šířeny jako názory celé České republiky.

Kromě toho, že hybridní hrozby ovlivňují veřejné a politické dění, mohou být bezprostředně nebezpečné i pro naše zdraví. V poslední době někteří známí zpěváci, sportovci aktivně vystupují na sociálních sítích proti pandemii Covid-19, označují to za horší „chřipku“ a někteří žádají, aby byly nakaženi! No pěkný, tito lidé si moc neuvědomují, že jejich názory, tím, že jsou „celebrity“ nejsou soukromé, a že spousta obyvatel po přečtení jejich zaručených zpráv, může přistupovat k nákaze Covid-19 nezodpovědně a mohou sobě a nebo cizím lidem způsobit poškození zdraví, nedej bože smrt.

PROSÍM, moc prosím, VY SLAVNÍ,…buďte „neutrální“ ve svém postoji a názoru, jinak to může vytvořit nebezpečné situace.

Hybridním hrozbám se v ČR věnuje Ministerstvo vnitra ČR, NÚKIB a další organizace, současně byla nedávno ustanovena Stálá poslanecká komise pro hybridní hrozby.  

Podle oficiálních statistik je jen v ČR více jak 20 dezinformačních webů.

V rámci základních IT pravidel pro organizace doporučuji: pro komunikaci používejte výhradně schválený software, neustále aktualizujte operační systém a aplikace, zabezpečte svá zařízení ve firmě, zvyšujte podvědomí svých zaměstnanců o rizicích práce na dálku.

Pro zaměstnance: používejte selský rozum, buďte pozorní, nesdílejte důvěrné a citlivé informace, používejte VPN, nevyužívejte pracovní zařízení pro „zábavu“, dodržujte proces hesel, přihlášení a odhlášení, nepodléhejte neověřeným zprávám a nepomáhejte je šířit dále (informace NÚKIB). 

Jaromír Průša, jednatel Asset protection agency s.r.o., bezpečnostní poradenství

www.apagency.cz

Tagy článku