SECURITY(PRŮ)POVÍDKY – „Covid na druhou“

SECURITY(PRŮ)POVÍDKY – „Covid na druhou“
30 / 10 / 2020, 08:00

Jedna ze slavných hlášek z filmu Saturnin praví: „Jiří: tehdy se o naší rodině psalo v novinách. Doktor Vlach: Ovšem z podtitulkem: „Továrna na katastrofy“. Česká republika je teď taky takovou továrnou na katastrofy.

Mezi lidmi roste napětí, a ti, co odmítají nosit roušky bojují s těmi co roušky nosí, komunikace vázne, vznikají různě živené dezinformace, kdy skupiny obyvatel tvrdí, že virus neexistuje, nebo není tak nebezpečný, využívají polopravd, účelových zpráv a zaručených informací od dobrého „známého“, kterému se to a to stalo.

Někteří představitelé státu, podle toho, jak se to hodí, situaci zlehčují, nebo jinak manipulují. Málokdo až na výjimky drží směr.

Byl jsem a jsem posel špatných zpráv. Platí mi za to, abych připravoval katastrofické scénáře a opatření na ně.

Tohle, co napíšu se určitě nebude (a nemusí) všem líbit, bude označován za šarlatána, dalšího „Flegra“, obchodníka se smrtí a prodavače rakví.

Líp už bylo, ten, kdo se věnuje krizovému řízení, má minimálně v rámci business continuity ve své organizaci zpracovaný pandemický plán. A pokud postupujete podle stupňů pandemického plánu WHO, neboli chcete českého semaforu, pravděpodobně nastanou tyhle scénáře:

Nakažení a mrtví budou přibývat obrovským tempem, budou ubývat zdravotníci, protože buď budou také nakažení nebo v karanténě, v horším případě se bude řešit i pohřebnictví, kam s „mrtvými“.

Nemocní budou ležet na chodbách, zdravotníci pod psychickým stresem budou rozhodovat, koho zachránit a poskytnout mu plicní ventilátor a léky a komu ne.

Restrikce státu se znova zpřísní, může nastat lockdown, který v ČR neznáme, zákaz vycházení, ven budeme chodit jen na propustky, budou probíhat kontroly policie, budou uzavřené obchody, přísnější pravidla pro shromažďování, určení počtu metrů, jak daleko můžete jít od domova, bude zákaz návštěv i mezi příbuznými, uzavřené oblasti a další opatření.

Zajištění některých služeb převezme armáda, hasiči, policie.

I prodejny potravin a lékáren, mohou mít jen „výdejové okénko“, nebo nastaví jiný režim tak, aby se počet nakažených v obchodních řetězcích nezvyšoval a byly schopny zajistit služby pro obyvatele.

Promiňte, omlouvám se za to, co teď napíšu, není to nic na lidi a proti lidem, kteří jsou zaměstnáni ve službách, v restauracích, hotelech, není to nic na umělce, herce, zpěváky atp. Ale stát bude řešit dle krizové legislativy to, aby fungovala kritická infrastruktura státu, aby byly zajištěny dle pandemického plánu základní služby, jako například sociální a ekonomické výpadky, ohrožení kontinuity nezbytných veřejných služeb, redukce výroby, distribuční obtíže a nedostatek základních výrobků. Přerušení např. dodávek elektřiny či vody, což může způsobit neschopnost zdravotnického sektoru poskytovat standardní péči.

Stát musí zajistit nezbytné veřejné služby v odvětvích energetiky, vodního hospodářství, potravinářství a zemědělství, zdravotnictví, dopravy, komunikačních a informačních systémů, finančního trhu a měny, nouzových a sociálních služeb a veřejné správy a dále v oblasti zajištění vnitřní a vnější bezpečnosti státu a zahraniční politiky.

Některé jmenované pracovní pozice a odvětví (viz. nahoře v textu-berte to prosím, jen jako příklad) a jejich podnikání nebo pracovní činnost budou zastaveny, nebudou fungovat a některé firmy zkrachují a zaměstnanci přijdou o práci a nebudou mít k dispozici finanční prostředky.

Strašení? Ne realita a praxe.

Budu si moct přát, aby to takhle daleko nedošlo, ale mám pocit, že jedna skupina obyvatel si to nechce uvědomit, další skupina obyvatel to ví, ale nechce si to připustit a část naší společnosti to ví, že to takhle bude. A že se to nedozvíte z vlády nebo od úředníků, takhle natvrdo, to se ještě někdo diví? Že nechtějí ukázat ty jednotlivé modelace situací?

Stát má plánovat, koordinovat, monitorovat situaci a dělat hodnocení, činit rozhodnutí proti šíření nemoci, zajistit kontinuitu zdravotnictví, komunikovat, redukovat dopad pandemie na společnost, minimalizovat ekonomické ztráty a další.

Ale udělejte to samé ve svých organizacích a firmám. Jde o zdraví Vás a Vašich zaměstnanců, kolegů, přátel a jejich rodin.

Připravte se na zhoršenou situaci v rámci svých pandemických plánů. Ty obecné věcí už byly tisíckrát popsány, proto je tady nebudu opakovat jako 3R, ruce, roušky, rozestupy, zvýšená dezinfekce, dělení do týmů atp.

Ale pokusím se napsat další opatření:

  • Identifikujte alternativní / záložní dodavatele klíčových položek a vytvořte si plán přesunutí poptávky na tyto dodavatele. Může dojít k narušení mezinárodní a národní distribuci zboží, proveďte geografickou analýzu dodavatelů a prozkoumejte způsoby, jak přejít k místním a regionálním dodavatelům, kteří doposud nebyli využíváni.
  • Personální oddělení ať provede analýzu a nadefinuje modely nemocnosti /smrtnosti, úbytku zaměstnanců reps. operační model personálního odd. v této fázi pandemie v jednotlivých provozech (nap. budou různě postoje zaměstnanců, jejich potřeby, zda je důležitější zaměstnavatel nebo rodina, mohou vzhledem k potřebě výdělku "skrývat nemoci, nakažení", může dojít ke stávkám zaměstnaneckých týmů pro "znevýhodněné podmínky, ochranu ze strany zaměstnavatele před nákazou atd.). Připravte se na výpadky zaměstnanců (10%, 30%, 50%).
  • Vypracuje plán nouzových postupů na ochranu zaměstnanců a majetku odvoz /přívoz zaměstnanců před "napadáním" atp., zabezpečení majetku, rabování, nepokoje, požár, tak aby se zvýšila bezpečnostní opatření na všech vašich objektech.
  • Vyjednejte s dodavateli a nastavte kritickou IT strategii pro narušení terminálových plateb pro případy přetěžování zákazníky atp. (praktické postupy z důvodu přetěžování, časy oprav či nahrazení funkčnosti systému).
  • Školte své zaměstnance v rámci kyberbezpečnosti a proveďte opatření, aby nedošlo k narušení Vaší IT infrastruktury.
  • Omezte kontakty mezi zaměstnanci na minimální úroveň využívejte ke spojení moderní technologie, udržujte týmového ducha a v žádném případě „nehodnoťte negativně, když se někdo z kolegů nakazí“.
  • Komunikujte pravdivě, jednoduše.
  • Aktivujte tzv. nouzovou politiku zaměstnanecké pomoci, výplaty dávek (v případě smrti v rodině atp.), zajištění základní psychologické podpory pro zaměstnance atp.

HLAVNĚ ZŮSTAŇTE V POHODĚ, UDRŽUJTE SE V KONDICI, NEPODLÉHEJTE STRESŮM OKOLÍ, CHOĎTE SE „VYVĚTRAT VEN DO PŘÍRODY“.

Hodně zdraví nám všem!

Jaromír Průša,

jednatel Asset protection agency s.r.o., bezpečnostní poradenství

www.apagency.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace