Šedá eminence Bílého domu: Válka s Čínou bude. Už za pár let

Šedá eminence Bílého domu: Válka s Čínou bude. Už za pár let
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Bílý dům
03 / 02 / 2017, 14:00

Vlivný poradce Donalda Trumpa předpověděl před rokem válečný konflikt s Čínou.

,,Šedá eminence" Bílého domu Steve Bannon, který je považován za nejbližšího spojence a zároveň poradce nového amerického prezidenta, v roce 2016 prohlásil, že USA budou za pár let ve válce s Čínou.

Válka podle Bannona proběhne ohledně sporného Jihočínského moře, na které si dělá teritoriální nárok Čína a militarizuje zde své umělé ostrovy.

,,Budeme válčit s Čínou v Jihočínském moři během pěti až deseti let. O tom není pochyb. Bannon řekl, že militarizací ostrovů a neustálým zbrojením v Jihočínském moři napětí dojde tak daleko, že konfrontace s Čínou bude neodvratná.

,,Oni (Číňani) budují stacionární letadlové lodě, osazují je raketami. Jednou se objeví přímo před námi ve Spojených státech", řekl v březnu 2016 v jedné rádiové show, kde pravidelně hostoval.

Čínsko-americké vztahy jsou od zvolení Donalda Trumpa na sestupné trajektorii nejen kvůli spornému Jihočínskému moři, ale také vstřícnému Trumpovu postoji k Tchaj-wanu. Někteří vysocí čínští armádní představitelé říkají, že ,,válka s USA není jen sloganem, ale už praktickou realitou". Napětí se mezi USA a Čínou zvýšilo ještě více, když čínská letadlová loď doprovázená stíhačkami vstoupila do Tchaj-wanského průlivu.

 

psali jsme:

 

Trump o politice jedné Číny: Ještě uvidíme...

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku