Šedesát let starý, přesto funkční. Pentagon stále používá počítačový software z roku 1958
foto: flickr.com (CC BY-SA 2.0) /počítač
V počítačové ,,výzbroji" amerického Pentagonu je i stále funkční program z roku 1958.
Pentagon nepoužívá jen nejmodernější zbraňové či počítačové systémy, v jeho ,,datové" výbavě se nachází i původní software z roku 1958. Americké ministerstvo obrany program používá nadále, tedy skoro šedesát let.
Právě v roce 1958 Pentagon nasmlouval první počítačový software nazvaný MOCAS (Mechanization of Contract Administration Services), který používá ,,předpotopní" počítačový jazyk COBOL. MOCAS byl prvně implementován ještě na děrné štítky, posléze byl zmodernizován na počítače s ,,klasickou" zelenou obrazovkou.
I když prošel antikvární program z roku 1958 novým grafickým interfacem, v zásadě je stále založen na systému, který byl vytvořen před šedesáti lety. Série nových vylepšení původnímu programu či přídavků tak z něho vytvořily plnohodnotnou funkční součást počítačových operací v Pentagonu.
Důvod, proč nebyl program nahrazen modernějším, je jednoduchý. Pokud by se tak stalo, musela by podle Pentagonu nová náhrada za starý, leč zmodernizovaný program převzít celý původní systém, což by pro ministerstvo obrany bylo velice nákladnou záležitostí. I když v tomto směru zkoušela americká vláda oslovit dodavatele, právě otázka vysokých finančních nákladů byla důvodem, proč od této snahy nakonec upustila.
MOCAS však není jedinou softwarovou relikvií. Americký systém nukleárních raket ,,běží" na osmipalcových disketách. Jeho údržba stojí USA každoročně astronomických 61 miliard dolarů.
Zdroj: wearethemighty.com
Tagy