Šedesát let starý, přesto funkční. Pentagon stále používá počítačový software z roku 1958

Šedesát let starý, přesto funkční. Pentagon stále používá počítačový software z roku 1958
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: počítač
06 / 05 / 2017, 23:00

V počítačové ,,výzbroji" amerického Pentagonu je i stále funkční program z roku 1958.

Pentagon nepoužívá jen nejmodernější zbraňové či počítačové systémy, v jeho ,,datové" výbavě se nachází i původní software z roku 1958. Americké ministerstvo obrany program používá nadále, tedy skoro šedesát let.

Právě v roce 1958 Pentagon nasmlouval první počítačový software nazvaný MOCAS (Mechanization of Contract Administration Services), který používá  ,,předpotopní" počítačový jazyk COBOL. MOCAS byl prvně implementován ještě na děrné štítky, posléze byl zmodernizován na počítače s ,,klasickou" zelenou obrazovkou.

I když prošel antikvární program z roku 1958 novým grafickým interfacem, v zásadě je stále založen na systému, který byl vytvořen před šedesáti lety. Série nových vylepšení původnímu programu či přídavků tak z něho vytvořily plnohodnotnou funkční součást počítačových operací v Pentagonu.

Důvod, proč nebyl program nahrazen modernějším, je jednoduchý.  Pokud by se tak stalo, musela by podle Pentagonu nová náhrada za starý, leč zmodernizovaný program převzít celý původní systém, což by pro ministerstvo obrany bylo velice nákladnou záležitostí. I když v tomto směru zkoušela americká vláda oslovit dodavatele, právě otázka vysokých finančních nákladů byla důvodem, proč od této snahy nakonec upustila.

MOCAS však není jedinou softwarovou relikvií. Americký systém nukleárních raket ,,běží" na osmipalcových disketách. Jeho údržba stojí USA každoročně astronomických 61 miliard dolarů. 

 

Zdroj: wearethemighty.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace