Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: sklep
Sklepy jsou u zlodějů více než oblíbené. Často jim totiž stačí překonat jen chabé zabezpečení a mohou si odnést, co je libo. A leckdy jde o drahé vybavení – od motorových pil, přes kola a lyže až třeba po zahradní grily a nářadí. Jak sklepní prostory zabezpečit, aby se nestaly snadným terčem zlodějů, radí bezpečnostní expert FAB Jan Hrnčíř.
1. Zabezpečte pořádně vchod do domu
Ideální případ je ten, kdy se zloděj ke sklepu vůbec nedostane. Pozornost byste proto měli věnovat už vchodovým dveřím. Pokud se nechcete spoléhat na to, jestli všichni obyvatelé domu zamykají, pořiďte si tzv. samozamykací zámek. „Zámky s funkcí ´zevnitř odemčeno, zvenku zamčeno´ představují velmi komfortní řešení pro bytové domy,“ potvrzuje Jan Hrnčíř. „Zvenku je odemknete pomocí klíče nebo karty, v okamžiku zabouchnutí se pak samy od sebe okamžitě uzamknou. Zevnitř je pak lze vždy velmi jednoduše otevřít díky tzv. panikové funkci pouhým stiskem kliky.“
Speciální zabezpečení si žádá již vchod do panelového domu
2. Pořiďte si kvalitní dveře
Máte ve sklepě desítky let staré dveře, do kterých se stačí opřít a vypadnou z pantů? Pak je čas pořídit si nové. I když se to možná jeví jako zbytečnost, ve sklepě odkládáme věci v celkové hodnotě i desítek tisíc, jednorázová investice do dveří se tak rozhodně vyplatí. „Na trhu jsou speciální bezpečnostní dveře, přes které se zloděj nedostane. Mají v sobě kvalitní cylindrickou vložku a další prvky. Zloděj tak nemůže použít ani hrubou sílu,“ vysvětluje Jan Hrnčíř.
Do vchodových dveří je ideální samozamykací zámek FAB
3. Zkontrolujte vložku
Pokud vaše sklepní dveře slouží dobře, zaměřte se alespoň na vložku, a pokud ji máte starou již více než deset let, vyměňte ji. „Nové vložky jsou z kvalitního materiálu, navíc poskytují ochranu proti vyháčkování nebo vylomení,“ pokračuje Hrnčíř. Měla by být – i kvůli pojišťovně – alespoň ve třetí bezpečnostní třídě.
4. Na mřížované dveře pověste pořádný visací zámek
Jestli vlastníte sklepní kóji, na dveře pověste kvalitní visací zámek. „Tenhle kousek kovu vám může ulehčit mnoho starostí, mnohé z nich jsou totiž odolné proti přestřižení, odvrtání i dalším zlodějským metodám,“ říká odborník společnosti ASSA ABLOY, která v Česku vyrábí známou značku FAB.
Staré zrezivělé zámky u sklepních kójí je potřeba vyměnit
5. Ochraňte okno mříží
Máte ve sklepě okno? V mnoha případech se zloděj dostane dovnitř právě tudy. Neodnese sice rozměrnější předměty, škodu ale napáchá i tak velkou. Co s tím? Na okno pořiďte mříž. Vyhnete se tak i případným komplikacím při jednání s pojišťovnou.
6. Zamykejte i předměty ve sklepě
Drahé věci, jako jsou kola a další sportovní vybavení, je dobré zamknout i přímo ve sklepě. „Výborným pomocníkem jsou pevná ocelová oka, která se dají napevno zabudovat do stěn či podlahy, a k nim pak tyto předměty připevnit,“ radí Jan Hrnčíř z FABu. Drahé nářadí zase uložte do zamykatelné skříňky či bedny.
7. Sjednoťte si klíče
Při výměně zámků můžete využít takzvaného sjednocení klíčů. Koupit lze například sada tří cylindrických vložek, ke které vám stačí jeden klíč. Nebo stačí zajít do certifikovaného servisu a tam vám klíče od cylindrických vložek a visacích i přídavných zámků sjednotí tak, že vám na odemknutí všech bude stačit jeden klíč.
Autor: Jan Hrnčíř