Šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí slíbil věrnost Tálibánu

Šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí slíbil věrnost Tálibánu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Afghánistán
12 / 06 / 2016, 17:15

Na několikaminutové nahrávce Zavahrí deklaroval podporu Tálibánu v Afghánistánu.

Podle agentury Reuters měl vůdce al-Káidy Ajmán Zavahrí přislíbit věrnost teroristickému hnutí Tálibán. Reuters se odvolává na na čtrnáctiminutovou audionahrávku, v níž Zavahrí slibuje všestrannou podporu Tálibánu, jakož i pomoc bojovníkům tohoto hnutí za společný cíl - džihád.

Čeho se USA dlouho obávaly, se zřejmě postupně stává realitou. Al-Káida prostřednictvím svého šéfa Zavahrího deklarovala věrnost Tálibánu a pomoc ,,vyhnat" americké vojáky z Afghánistánu. Američtí bezpečnostní experti proto nevylučují, že spolu se vzrůstající aktivitou al-Káidy nejen na jihu této země mohou dvě teroristické organizace utvořit silnou koalici, k níž se může  v blízké budoucnosti přidat i Islámský stát.

Reuters se dvolává na několikaminutovou audionahrávku, na níž měl Zavahrí veřejně slíbit věrnost Tálibánu. Šéf al-Káidy měl říct, že ,,jako lídr al-Káidy, organizace za džihád, rozšiřuji svůj závazek věrnosti (Tálibánu) ještě jednou".

Mluvčí Tálibánu Zabihullah Mijahed řekl, že hnutí stále čeká na to, že Zavahrího závazek potvrdí jeho špičky. Zdůraznil, že pokud bude obsah nahrávky potvrzen, znamená to ,,posílení džihádu proti americkým invazorům".

Pokud skutečně dojde k úzké spolupráce al-Káidy a Tálibánu, je pravděpodobné, že konflikt v Afghánistánu se protáhne možná o další roky a naruší tak americké plány na stažení části své vojenské síly v této zemi.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace