Šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí slíbil věrnost Tálibánu

Šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí slíbil věrnost Tálibánu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Afghánistán
12 / 06 / 2016, 17:15

Na několikaminutové nahrávce Zavahrí deklaroval podporu Tálibánu v Afghánistánu.

Podle agentury Reuters měl vůdce al-Káidy Ajmán Zavahrí přislíbit věrnost teroristickému hnutí Tálibán. Reuters se odvolává na na čtrnáctiminutovou audionahrávku, v níž Zavahrí slibuje všestrannou podporu Tálibánu, jakož i pomoc bojovníkům tohoto hnutí za společný cíl - džihád.

Čeho se USA dlouho obávaly, se zřejmě postupně stává realitou. Al-Káida prostřednictvím svého šéfa Zavahrího deklarovala věrnost Tálibánu a pomoc ,,vyhnat" americké vojáky z Afghánistánu. Američtí bezpečnostní experti proto nevylučují, že spolu se vzrůstající aktivitou al-Káidy nejen na jihu této země mohou dvě teroristické organizace utvořit silnou koalici, k níž se může  v blízké budoucnosti přidat i Islámský stát.

Reuters se dvolává na několikaminutovou audionahrávku, na níž měl Zavahrí veřejně slíbit věrnost Tálibánu. Šéf al-Káidy měl říct, že ,,jako lídr al-Káidy, organizace za džihád, rozšiřuji svůj závazek věrnosti (Tálibánu) ještě jednou".

Mluvčí Tálibánu Zabihullah Mijahed řekl, že hnutí stále čeká na to, že Zavahrího závazek potvrdí jeho špičky. Zdůraznil, že pokud bude obsah nahrávky potvrzen, znamená to ,,posílení džihádu proti americkým invazorům".

Pokud skutečně dojde k úzké spolupráce al-Káidy a Tálibánu, je pravděpodobné, že konflikt v Afghánistánu se protáhne možná o další roky a naruší tak americké plány na stažení části své vojenské síly v této zemi.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku