Šéf azylu Haišman: Migrace jako zbraň? Vše do sebe zapadá. Langer, Turecko…

Šéf azylu Haišman: Migrace jako zbraň? Vše do sebe zapadá. Langer, Turecko…
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ze semináře institutu CEVRO
04 / 11 / 2016, 11:30

V rámci čtvrtečního semináře institutu CEVRO vystoupil se svou přednáškou také ředitel Odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra (OAMP) Tomáš Haišman a podělil se s posluchači o své názory na ochranu hranic a migraci.

Migrace, hranice, bezpečnost – to byl název do posledního místa zaplněné mezinárodní veřejné přednášky na půdě Institutu Cevro pořádaného ve spolupráci s HOME AFFAIRS Internal Security Forum Pratur.

Migrace, hranice a bezpečnost

Mezi přednášející přijal pozvání izraelský odborník na ochranu hranic Gil ad Ariely. Ten na několika slidech pouštěl posluchačům studii vypracovanou pro Frontex, Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž. Opakovaně zdůraznil, že bezpečnostní prostředí se mění každým dnem a my se musíme měnit spolu s ním, chceme-li uspět.

„ Žijeme v jistotě nejistoty, víme, že pašeráci a teroristé se přizpůsobí jakýmkoli změnám. Dnes síla státu nespočívá v tom, kolik má tanků, ale jak rychle se dokáže adaptovat,“ uvedl Ariely.

Jako další panelista přijal pozvání bývalý bavorský ministr vnitra Günter Beckstein, který má s ochranou hranic v uplynulých dvou letech bohaté zkušenosti. Beckstein během přednášky zdůraznil, jak moc je dnes důležitá výměna informací mezi jednotlivými zeměmi EU a zvláště pak Schengenského prostoru.

„Díky sdílení informací nám klesá přeshraniční pašování drog, aut a cigaret, stále ale roste převaděčství. Německo vynaložilo na imigraci jen v loňském roce 20 miliard EUR a s tím, jak budeme porážet Islámský stát, můžeme očekávat další vlny uprchlíků. Jen v Maroku čekají další desetitisíce lidí na cestu do Evropy. Věřím, ale že to dokážeme společně zvládnout,“ vyjádřil naději Beckstein. Bavorský populární politik, si však neodpustil rýpnutí do USA a kancléřsky Merkelové. „ Potřebujeme sdílet informace, abychom měli náskok. Víme, že USA odposlouchávají naší kancléřku a jí to moc nevadí. USA mají informace dříve než my, přestože mi je Evropě potřebujeme daleko víc.“

Psali jsme: Největší špionážní aféra otřásá křeslem Merkelové

Slovo následně dostal od moderátora Tomáše Pojara ředitel OAMP Tomáš Haišman, který hned v úvodu vystoupení předeslal, že bude ve svých vyjádřeních velmi opatrný. Minulý měsíc totiž na semináři ve Sněmovně uvedl, že celý proud imigrantů je ekonomický, za což si vysloužil výzvu k odvolání ze strany Českého helsinského výboru.

Haišman se hostům přiznal, že pečlivě zvažoval, zda na přednášku vůbec dorazí, ale nakonec jej prý přesvědčila přítomnost bavorského exministra Becksteina. K němu se jezdil jím vedený odbor od roku 1993 učit a budovat migrační politiku podle jejich vzoru. Haišman dvakrát vyzdvihl zásluhy o úroveň imigrační politiky ČR v první řadě sedícího exministra vnitra Ivana Langera, dnes předsedy správní rady CEVRO.

„Klíčový je pocit bezpečí občanů na všech úrovních. Spolu s panem Langrem jsme zavedli do naší imigrační politiky rovnici, že imigrační politika nesmi překročit kapacity integrace! Tuto větu po Langerovi podědili všichni další ministři. Pokud tuto rovnici porušíme, budeme v problémech,“ uvedl Haišman.

Ředitel OAMP opustil také během vystoupení Českou republiku a podíval se na migraci ze širší perspektivy. „Existuje kniha Migrace jako zbraň. Když si ji přečtete, dáte autorovi za pravdu. Tady se prostě někomu umožnilo zorganizovat přechody statisíců lidí. Nikdo nedá dohromady důkazy, kdo za tím stojí, ale požadavky Turecka při jednáních s EU o zastavení migračních toků ukázaly, že jim o to šlo.“

Ředitel OAMP dále připomněl, jak moc je důležitý pro Evropu Schengen a volný pohyb osob a zboží. Podle něj je s podivem, že principy ochrany hranic vymáhané na ČR nebyly vymáhané na vnějších klíčových státech jako je Řecko.

Podvečer uzavřel svou přednáškou Bassam Tibi, emeritní profesor mezinárodních vztahů na University of Göttingen v Německu.

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

-->