Šéf CIA varuje před útoky islámistů po celém světě: "Chtějí se infiltrovat na Západ"

Šéf CIA varuje před útoky islámistů po celém světě: &quote;Chtějí se infiltrovat na Západ&quote;
Autor: Wikipedia|Popisek: CIA Director John O. Brennan
17 / 06 / 2016, 05:30

Ředitel americké CIA John Brennan v Kongresu varoval před dalšími útoky radikálů Islámského státu.

(ČTK) Po celém světě má IS desítky tisíc bojovníků, což je více, než měla na svém vrcholu teroristická síť Al-Káida. Ve výboru pro tajné služby Senátu Spojených států to podle agentury Reuters prohlásil šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. Řekl také, že na Blízkém východě islamisté budou v reakci na ztráty území více využívat taktiku gerilového boje a útočit na vysoce postavené činitele.

„Aby kompenzoval územní ztráty, IS se zřejmě bude více spoléhat na partyzánské taktiky, včetně velkých útoků mimo území, které ovládá," domnívá se Brennan, který nedělní útoky v americkém Orlandu označil za „ohavný čin úmyslného násilí" a „útok na hodnoty otevřenosti a tolerance, které nás jako národ definují". Zdroj: eurozpravy.cz

Brennan poukazuje na sérii krvavých útoků, které skupina podnikla v Bagdádu a Damašku, což je podle něj důkazem, že se skupina snaží přizpůsobit náletům a dalším útokům. Důsledkem toho by se podle něj mohl zvýšit globální dosah skupiny a její schopnost inspirovat potenciální teroristy k útokům i mimo oblast Blízkého východu. Poukázal na rostoucí přítomnost islámistů například v Jemenu, Afghánistánu a Egyptě. Velké znepokojení u Brennana pak vyvolává situace v Libyi, kde vliv IS roste. Odhaduje, že v současné době se zde k IS hlásí až 8000 bojovníků. Právě tato odnož v Libyi je pak podle něj „asi nejrozvinutější a nejvíce nebezpečná".

„Minimálně od roku 2014 se IS snaží vybudovat aparát na řízení a inspirování útoků proti jejich zahraničním nepřátelům, což vedlo ke stovkám obětí. Nejvíce vidět byly útoky v Paříži a Bruselu, o kterých se domníváme, že je řídilo vedení IS. Soudíme, že IS trénuje a snaží se nasadit operativce na další útoky," varuje.

„IS má velkou skupinu západních bojovníků, kteří by potenciálně mohli sloužit jako operativci pro útoky na Západě. A skupina pravděpodobně zkoumá další různé způsoby, jak by se její operativci mohli na Západ infiltrovat, včetně uprchlíků, pašeráckých cest i legitimních způsobů cestování," vysvětluje.

Islámský stát podle šéfa CIA představuje nadále značnou hrozbu, i když počty jeho bojovníků v Iráku a Sýrii se o několik tisíc snížily na současných 18.000 až 22.000. 

Zdroj: eurozpravy.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace