Šéf čínské diplomacie navštíví tento týden Severní Koreu

Šéf čínské diplomacie navštíví tento týden Severní Koreu
30 / 04 / 2018, 08:00

Čínský ministr zahraničí Wang I přijede tento týden do Severní Koreje, oznámilo dnes podle agentury AFP čínské ministerstvo zahraničí. Návštěva se uskuteční po historickém summitu Jižní Koreje a KLDR minulý pátek. Čína je nejbližším diplomatickým spojencem Severní Koreje a jejím hlavním obchodním partnerem.

Čínské ministerstvo zahraničí ve stručném prohlášení uvedlo, že Wanga pozval jeho severokorejský protějšek. Šéf čínské diplomacie bude v Severní Koreji ve středu a ve čtvrtek.

Minulý pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení poloostrova v 50. letech. Severokorejský diktátor Kim Čong-un se stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války (1950-1953) vkročil na jihokorejskou půdu. Na hranici si potřásl rukou s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Posléze se oba domluvili na řadě kroků, jež by měly vést ke snížení napětí na poloostrově.

Byl mezi nimi například slib, že obě země ukončí propagandistické vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti a otevřou na hranici styčný úřad. Dnes Soul podle agentury AP oznámil, že z pohraničí v úterý nechá odstranit desítky tlampačů, které šířily propagandu, a že stejný krok očekává od Pchjongjangu.

V plánu je také setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem. Konat by se mohlo během příštích tří až čtyř týdnů, prohlásil Trump v sobotu. Krátce před tím na twitteru napsal, že přípravy historické schůzky postupují velmi dobře a stanovuje se její místo a termín. V pátek uvedl, že jako dějiště rozhovorů jsou ve hře dvě či tři místa.

První zemí, kterou Kim Čong-un ve funkci navštívil, byla v březnu právě Čína.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace