Šéf Europarlamentu se tvrdě pustil do zemí, které odmítají kvóty

Šéf Europarlamentu se tvrdě pustil do zemí, které odmítají kvóty
Autor: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), SPD Schleswig-Holstein|Popisek: šéf Evropského parlamentu Martin Schulz
16 / 09 / 2016, 11:30

"Pokud se jednotlivé země brání podílet se na řešení migrace, má spolková republika právo říci: 'Tak to si někdy musíme celkově promluvit o evropské politice a rozdělení zátěže'," uvedl šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, podle něhož všechno souvisí se vším.

Berlín (ČTK) - Některé evropské země nechaly Německo při řešení migrace osamocené, je přesvědčen Schulz. V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) konkrétně zmínil Maďarsko nebo Polsko. Proti rozhodnutí o kvótách na přerozdělování uprchlíků, které je podle něj třeba naplnit, se staví také Česko a Slovensko.

"Německo je největší členskou zemí EU a musí nést největší zátěž. Jinak to nejde. Na druhou stranu ho ale někteří nechali ve štychu. Jiné členské země totiž řekly: V klidu nes tuhle zátěž, my s tím nemáme nic společného. Takhle to být nemůže," řekl Schulz v den neformálního unijního summitu v Bratislavě.

Prezident Zeman už dříve vyjádřil názor, že "pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly... Hosté by neměli být posíláni na oběd k sousedům."

"Nemůžu akceptovat, když se říká: 'Jsme katolická země, muslimové zde nemají žádné místo.' To zásadně protiřečí chartě základních práv, kterou všichni ratifikovali. Je součástí smluv a zahrnuje zákaz diskriminace," podotkl Schulz k postoji, který opakovaně vyjadřují představitelé zemí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

V Řecku se ztratili uprchlíci s "umístěnkami" do ČR

Rozhodnutí o kvótách, které bylo přijato v souladu s unijními pravidly, není možné podle šéfa Evropského parlamentu zpochybňovat. Je podle něj zvláštní, že právě země, jimž tolik přinesla svoboda pohybu pracovních sil, nyní nechtějí mít s migrací nic společného.

Už v minulosti se na evropské úrovni objevily návrhy, aby země, které nechtějí přijímat uprchlíky, přišly o část evropských dotací.

Evropské komise: Za každého nepřijatého uprchlíka zaplatí státy 250.000 eur. První bude Maďarsko

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), SPD Schleswig-Holstein

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace