Šéf Europolu: Další teroristický útok v Evropě je "pravděpodobný"

Šéf Europolu: Další teroristický útok v Evropě je &quote;pravděpodobný&quote;
Popisek: Ilustrační foto
19 / 04 / 2016, 15:45

Europol: Není jisté, že byli zadrženi všichni účastníci útoků

Londýn 19. dubna (ČTK) - Není zcela jisté, že byly zadrženy všechny osoby, které se v posledních měsících podílely na teroristických útocích v Paříži a v Bruselu. Prohlásil to dnes šéf Europolu Rob Wainwright. Ten si podle agentury Reuters není zdaleka jistý ani tím, že by další buňky islámských extremistů neplánovaly další atentáty v Evropě. Naopak další útok na starém kontinentu je podle šéfa evropské policejní organizace pravděpodobný.

Evropa zažívá své jedenácté září. Nebyl to první a zcela jistě ani poslední teroristický útok v Evropě.

Wainwright už v únoru v rozhovoru pro německý list Neue Osnabrücker Zeitung varoval, že Evropa nyní čelí největší teroristické hrozbě za více než deset let. Europol odhaduje, že do Evropy se vrátilo 3000 až 5000 občanů, kteří prošli nějakým výcvikem v táborech radikálních islamistů. "Rostoucí počet těchto zahraničních bojovníků staví před země unie zcela nové výzvy," řekl tehdy Wainwright.

Podle ředitele Europolu pět nedávno zadržených Britů obviňovaných z terorismu podle všeho nepatří k širší síti extremistů odpovědných za atentáty ve francouzské a belgické metropoli.

Wainwright, který navštívil Londýn, se také vyjádřil k případnému odchodu Británie z Evropské unie, o kterém budou v červnu Britové hlasovat v referendu. Podle něho revize vzájemných vztahů týkajících se bezpečnosti by spolupráci v této oblasti značně zkomplikovala.

Teroristické útoky v Paříži byly jen "testem". Přesně toho se analytici obávali.

 

Tagy článku