Šéf Evropské komise Juncker: "Alkoholik nejsem, nelíbám koho potkám a taky neodstoupím"

Šéf Evropské komise Juncker: &quote;Alkoholik nejsem, nelíbám koho potkám a taky neodstoupím&quote;
Autor fotografie: Screenshot YouTube
30 / 07 / 2016, 16:00

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v rozhovoru pro belgický deník Le Soir prohlásil, že nemá v úmyslu rezignovat na svou funkci.

Brusel 30. července (ČTK) - Na Junckerovu hlavu se v poslední době snesla kritika v souvislosti s britským rozhodnutím vystoupit z Evropské unie, Evropská komise, jíž předsedá, je kritizována i v souvislosti s migrační krizí.

Video: Příznivci Brexitu vytáhli "virózu" předsedy Evropské komise Junckera

"Jsem svobodný člověk, až budu chtít skončit, skončím a nebudu se nikoho ptát," řekl Juncker, dodal ale, že takový úmysl nemá, zvláště ne pod tlakem kritických hlasů. "A navzdory tomu, že mám velký respekt k práci novinářů, jsem velmi překvapen, že nijak neanalyzovali důvody, proč někdo chce mou demisi a kritizuje komisi," řekl Juncker v rozhovoru, z něhož cituje agentura APA.

O Junckerovi mluvil po britském referendu o vystoupení z EU, v němž zvítězili odpůrci unie, například český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, podle kterého není Juncker mužem na svém místě. Juncker ale později prestižnímu německém týdeníku Spiegel řekl, že jej český premiér Bohuslav Sobotka důrazně žádal, aby ve funkci zůstal.

Sobotka prosil "neschopného" Junckera, ať zůstane šéfem Evropské komise

Britský list The Sunday Times počátkem července napsal, že Juncker ztrácí podporu i v Německu nejen kvůli "škodolibé radosti" z takzvaného brexitu, ale i kvůli snahám využít jej k prohloubení evropské integrace.

Jednání europarlamentu: Juncker se pustil do britského europoslance Farage: "Proč jste tady?"

Šéf komise v rozhovoru pro belgický deník taky prohlásil, že není žádný alkoholik a nelíbá každého, koho potká. Zjevně tím narážel na videonahrávku ze závěru summitu Východního partnerství loni v květnu v Rize, která koluje po internetu. Juncker na ní při oficiálním loučení na summitu v povznesené náladě poplácává politiky po tvářích, porovnává si s nimi kravaty a maďarského premiéra Viktora Orbána familiérně osloví: "Diktátore!"

"Kdo nejde s námi, jde proti nám?" Výhrůžky a zesměšňování zemí EU, které chtějí změnu

Tagy článku