Šéf Evropské rady Donald Tusk vzkazuje Britům: "Odmítněte Brexit, poškodíte západní civilizaci!"

Šéf Evropské rady Donald Tusk vzkazuje Britům: &quote;Odmítněte Brexit, poškodíte západní civilizaci!&quote;
13 / 06 / 2016, 11:15

V rozhovoru pro německý deník Bild uvedl Donald Tusk, že celých sedm let by mohlo trvat nastavení nových vztahů mezi Bruselem a Londýnem, pokud by Britové odsouhlasili odchod z Unie.

„Ukončení všech smluvních povinností a závazků by bylo velmi smutné, ale relativně snadné, trvalo by to zhruba dva roky. Mnohem těžší by pak bylo vyjednání nových vztahů. Každý ze zbývajících 27 států i Evropský parlament by musel výsledek schválit. To by trvalo nejméně sedm let a obávám se, že tu není žádná garance úspěchu,“ prohlásil Tusk.

Server breitbart.com zveřejnil informaci, že poslanci Evropského parlamentu (EP) vůbec nevědí, jak reagovat na bezprecedentní situaci. Uvádí, že na červnovém plenárním zasedání Evropského parlamentu se probíraly všechny možné otázky, včetně migrační krize nebo nové návrhy na boj EU s daňovými úniky, ale vůbec se nejednalo o tom, co nastane, pokud Britové v referendu odsouhlasí vystoupení z EU. Jedna socialistická europoslankyně to přirovnala k "pštrosí politice" a Gianni Pitella, vůdce skupiny socialistů a demokratů, poznamenal: "Co budeme dělat potom? Doufám ale, že všichni budeme mít na červencovém zasedání velkou party k oslavě "Brexinu".

Brexit by podle něj způsobil vážné škody Evropské unii i Británii samotné. „Hospodářské nevýhody by pocítil každý v EU, ale především sama Británie. Z politického hlediska by její odchod posílil všechny radikální antievropany ve všech státech EU,“ varoval Tusk. Pro Londýn by odchod podle něj znamenal i obrat k horšímu z geopolitického hlediska.

Stále víc Evropanů má EU plné zuby

Nebezpečí Brexitu podle Tuska spočívá i v tom, že nikdo nedokáže odhadnout jeho dlouhodobé důsledky. „Jako historik se obávám, že by mohl být nejen počátkem zničení EU, ale dokonce celé západní politické civilizace,“ varoval šéf unijních summitů. Zdroj: ceskatelevize.cz

Evropská komise zakázala užívání slova "brexit"

Video: Příznivci Brexitu vytáhli "virózu" předsedy Evropské komise Junckera

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace