Šéf finanční správy Janeček prý zřejmě končí. Nahradit ho má Richterová

Šéf finanční správy Janeček prý zřejmě končí. Nahradit ho má Richterová
Autor fotografie: Screenshot/Youtube|Popisek: Ministryně Schillerová
16 / 02 / 2018, 09:45

Podle důvěryhodných informací Securitymagazinu.cz z vedení finanční správy, byl zpečetěn osud jejího šéfa Martina Janečka. Vaz mu měly zlomit sporné zajišťovací příkazy. Očekává se tak, že by měl být v brzké době odvolán. Nahradit by ho měla ředitelka Finančního úřadu pro hlavní město Tatjana Richterová.

Zdroj Security magazínu v pátek odpoledne upřesnil, jak jednání o šéfovy finanční správy probíhají. ,,V tuto chvíli vše vypadá tak, že by na řaditelství přišla paní Rychterová jako náměstkyně, aby na přechodnou dobu dohlížela na pana Janečka a postupně přebírala jeho kompetence".

Janečkovo odvolání už před volbami požadovali sociální demokraté. Například místopředseda Lubomír Zaorálek uvedl: „Ministerstvo financí musí věci vyšetřit, není možné to zamést pod koberec.“ Zopakoval, že zajišťovací příkazy, které mají být příčinou Janečkova údajného odvolání, mohou být zneužívány. „Možná tu probíhá praxe, která je nebezpečná, byla by ohrožením právního státu. Pokud úředníci někoho popraví a pak na to nejsou důkazy, tím může vzniknout i škoda státu,“ uvedl.

Janečkovi mělo zlomit vaz, že se aktuálně nejvyšší správní soud (NSS) zastal firmy Vyrtych, které finanční správa nepřiznala nárok na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH) kvůli údajnému zapojení do podvodného řetězce.

Psali jsme: Jihoafrická republika má nového prezidenta

Šlo o další ze sporů, ve kterém se soudy zastaly firem poškozených nebývale agilním postupem finanční správy. Neznámější byl případ přerovské firmy FAU. Stát proti firmě uplatnil zajišťovací příkazy na zhruba 340 miliónů, čímž ji fakticky poslal do exekuce a společnost skončila v konkurzu. Finanční správa spor s FAU prohrála, když v listopadu potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, podle nějž neměl celní úřad důvod pro tak masivní zajištění.

Média současně už včera informovala, že poté, co Nejvyšší správní soud konstatoval další pochybení Finanční správy, bude s Janečkem chtít ministryně financí Alena Schillerová (ANO) celou situaci probrat. „Plně se ztotožňuji s názorem soudu, že nelze upřednostňovat vybrání daně u subjektu, u něhož je to z hlediska vymahatelnosti práva jednodušší,” uvedla Schillerová.

Zda bude iniciovat odvolání šéfa Generálního finančního ředitelství, Schillerová nepotvrdila. „V tomto případě si počkám na analýzu konkrétního případu ze strany Finanční správy,” uvedla. Analýza by měla být hotová do pátku. 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - nímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.