Šéf francouzské zpravodajské služby: "Riziko teroristických útoků extrémně vzrostlo. Stojíme na pokraji občanské války"

Šéf francouzské zpravodajské služby: &quote;Riziko teroristických útoků extrémně vzrostlo. Stojíme na pokraji občanské války&quote;
13 / 07 / 2016, 11:00

Teroristé se při pařížských útocích hodně poučili. Byla to ale jen zkouška, letos má dojít k simultánnímu teroristickému útoku a záleží jen na bezpečnostních silách, zda budou schopné rychle a efektivně reagovat.

Server Politico poukazuje na informace zveřejněné deníkem Le Figaro, který získal vyjádření Patricka Calvara, šéfa francouzské zpravodajské služby DGSI. Calvar měl v květnu letošního roku informovat francouzský parlament na neveřejném jednání o nových taktikách teroristů. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Riziko výskytu teroristických útoků ve Francii paradoxně narůstá i přesto, že Islámský stát den za dnem přichází o větší část svého území v Iráku a Sýrii. Francie podle něj čelí narůstající hrozbě s tím, jak teroristé podporováni Islámským státem renovují své techniky a snaží se zamezit zbytečným ztrátám na životech (tedy ve svých řadách). 

„Nedávné útoky v Paříži a Bruselu byly z velké části prováděny lidmi, kteří byli v rámci své mise odhodláni ukončit i vlastní existenci. Nyní vše nasvědčuje tomu, že se budou uchylovat spíše k práci s na dálku odpalovanými výbušninami a bombami instalovanými do aut,“ prohlásil Calvar.

„Obávám se toho, že teroristé budou nakonec vysílat celá komanda, jejichž misí bude organizace teroristických útoků, a to bez toho, aby při nich přicházeli o život. K tomu budou potřebovat výrobce bomb a nezbytnou logistickou aparaturu, jinými slovy, vytvořit si základnu ve Francii a pořídit všechny nezbytné nástroje zde,“ prohlásil Calvar.

Podle něj Islámský stát ve svých aktivitách rozhodně nespoléhá pouze na „osamocené vlky“, kteří mají jednotlivě útočit na Francii. Expert na bezpečnost se domnívá, že teroristická skupina, i přes velkou ztrátu svého teritoria, je stále odhodlaná podnikat rozsáhlé a dobře promyšlené útoky. Nyní navíc může čerpat ze svých předešlých zkušeností z Paříže a Bruselu.

Francie je zemí, ve které je hrozba teroristických útoků – alespoň podle dosavadních vyjádření Islámského státu – zřejmě nejvyšší. Z toho důvodu francouzská vláda mobilizuje všechny dostupné lidské a materiální zdroje, aby se dokázala efektivně bránit.

Od loňského listopadu francouzská vláda vyhlásila již třikrát stav ohrožení. Přes veškerá bezpečnostní opatření ovšem zůstává šéf francouzské bezpečnosti Calvar pesimistický. Varoval před tím, že útoky se objeví i v budoucnu a že by mohly mít neočekávatelné následky, včetně vypuknutí občanské války.

„Stojíme na pokraji občanské války, domnívám se, že k tomu skutečně dojde. Jeden dva další teroristické útoky a přijde to. Naším úkolem je tedy předvídat a blokovat pokusy teroristických skupin, které se pokusí rozvířit násilí mezi různými komunitami v zemi."


Varování šéfa francouzské tajné služby není rozhodně překvapením. Už v lednu letošního roku přišli se stejným varováním bezpečnostní experti, například Yves Trotignon, bývalý analytik francouzské zpravodajské služby DGSI tehdy uvedl, že se "učí" i teroristé.

"Jsou mnohem rychlejší a efektivnější než kdykoliv dřív, když ještě útočili teroristé z Al-Kájdy. Po útoku na Bataclan se naučili, že nemají používat k vzájemnému dorozumívání mobilní telefony, které mohou být sledovány.  Jsou inteligentní, rychle se učí, vstřebávají nové informace, teď už také vědí, že by je výbušniny mohly prozradit, že zanechaly spoustu stop. Zjistili také, že se "osvědčily" pistole a útočné pušky. Také vědí, že nám trvalo dlouho, dvě a půl hodiny, než jsme přešli k protiakci....
Několikanásobný a simultánní teroristický útok je součástí nejhoršího scénáře pro rok 2016," řekl Trotignon a doplnil "Vím, že v evropských hlavních městech, zejména v Londýně, pracují na této teorii. Nejsme to jen my, kdo se poučil, stejně tak to udělali džihádisté. Učí se rychle. A pokud se zlepší kvalita útočníků, budeme mít problém." Na závěr tvrdí, že mezi profesionály na bezpečnost panuje "hrozný pesimismus" pro rok 2016. "Možná, že budeme říkat, že rok 2015 byl jen zkouška," dodal závěrem. 

Loni v srpnu uvedl britský deník The Telegraph, že se francouzské bezpečnostní síly připravují na vypuknutí případných občanských nepokojů, zároveň se obávají, že by se mohl opakovat takový útok, jaký se stal 11. září 2001 v USA.

 

Tagy článku