Šéf Frontexu: Azylová politika EU dlouhodobě selhala. Připravte se na příval uprchlíků z Afriky

Šéf Frontexu: Azylová politika EU dlouhodobě selhala. Připravte se na příval uprchlíků z Afriky
Autor fotografie: http://frontex.europa.eu/photo
28 / 06 / 2016, 11:00

Až čtrnáctkrát více uprchlíků než z Turecka do Řecka proudí nyní z Libye do Itálie.

Berlín ČTK- Středomořská migrační trasa ještě nikdy nebyla tak vytížená, řekl německým médiím skupiny Funke šéf agentury Evropské unie Frontex Fabrice Leggeri. Zdroj: morgenpost.de

Europol: Pašeráci loni dostali do Evropy 90 procent migrantů. Letos má být ještě hůř

Zatímco počet uprchlíků přicházejících na řecké ostrovy se po uzavření dohody Evropské unie s Tureckem prudce snížil, o životu nebezpečnou cestu ze severní Afriky přes Středozemní moře se pokouší stále více běženců. Nelegálních překročení hranic do Itálie tak letos bude více než do jakékoliv jiné země osmadvacítky.

"Pokud budou migrační proudy ze západní Afriky směrem do Libye pokračovat, tak musíme počítat s asi 300.000 lidmi, kteří letos ze západní Afriky uprchnou do severoafrických zemí, a pak budou směřovat dále do Evropy," konstatoval Leggeri, podle něhož stále více uprchlíků vyplouvá i z Egypta.

Azylová politika EU podle něj dlouhodobě selhala. "Evropská unie ani jednotlivé členské státy nejsou schopné rozmístit ani 160.000 uprchlíků, jak bylo dohodnuto už v roce 2015. A dalším problémem je, že migranti odmítají umístění do některých zemí a chtějí pouze do vybraných států jako je Německo," uvedl Leggeri

Středomořskou trasu podle Leggeriho využívají především lidé, kteří prchají před diktaturou v Eritreji, a také ekonomičtí běženci ze zemí jako jsou Senegal, Gambie, Pobřeží Slonoviny nebo Niger.

Podle zpráv z Libye čeká na pobřeží nejméně 800.000 migrantů na správný okamžik, aby se přes moře vydali do Itálie a dál do EU.

Tagy článku