Šéf komise pro kontrolu rozvědky: Generál Šašek není z ničeho obviněn a odposlechy Babiše se v ÚZSI vyšetřují

Šéf komise pro kontrolu rozvědky: Generál Šašek není z ničeho obviněn a odposlechy Babiše se v ÚZSI vyšetřují
Autor: Public domain https://en.wikipedia.org/wiki/File:Logo_%C3%9AZSI.gif|Popisek: ÚZSI
30 / 05 / 2018, 17:00

Předseda sněmovní komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy české civilní rozvědky, Pavel Blažek (ODS) v exkluzívním rozhovoru Security magazínu sdělil, že ve službě probíhá vyšetřování nejen podivných obchodních transakcí, ale i odposlechů dnešního premiéra v demisi Andreje Babiše. Ty se objevily loni na twitterovém účtu anonymní skupiny Šuman. Údajné špatné hospodaření rozvědky pak stálo ředitelské místo jejího šéfa Jiřího Šaška. Uvolnit z funkce a postavit ho mimo službu navrhl vládě ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO), kabinet mu vyhověl

Jde podle vašeho názoru v případě odchodu šéfa ÚZSI Jiřího Šaška o případ s politickým pozadím? O boj mezi premiérem v demisi a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra z ČSSD Milanem Chovancem? Anebo jde skutečně jenom o vyšetřování, jak služba hospodaří a hospodařila s penězi?

Politicky boj mezi pány Babišem a Chovancem se vede několik let, nicméně postavení generála Jiřího Šaška mimo službu nemusí být toho projevem. Pan Šašek není z ničeho obviněn, ale ministru Metnarovi nepřišlo správné, aby rozvědku vedl v době, kdy jeho podřízeni vedou vyšetřování, jež se týká i některých jeho rozhodnutí v minulosti.

Několik lidí ze služby (shodou okolností spojovaných s Chovancem či soc. dem.) je údajně podezřelých, že jim z nákupů služeb a techniky pro rozvědku zůstávaly peníze bokem. A ne málo, podle trestního oznámení skoro tři čtvrtě miliardy. Můžete být konkrétnější, o co v případu šlo?

O tomto bohužel nemohu sdělit vůbec nic, omlouvám se.

Rozvědka spadá pod ministra vnitra. Máte nějaké poznatky, že ji mohl zneužívat k politickým účelům? Například se psalo, že Babiš byl službou několikrát sledován a monitorován nejen ve Francii, ale i v Čechách. Anebo že ÚZSI naverbovala některé lidi přímo z ochranné služby ústavních činitelů.

Pan Babiš má vůči rozvědce různá podezření, ale zatím se, pokud vím, žádná neprokázala.

Babiš rozvědku už od loňského roku podezřívá, že se v minulém období pod taktovkou ČSSD podílela na diskreditačních akcích proti jeho osobě, konkrétně jejím lidem připisuje autorství twitterového účtu Julius Šuman. Probíhá ve službě vyšetřování tohoto případu, a pokud ano, v jaké je fázi?

Ano, i toto se vyšetřuje, ale v jaké fázi se vyšetřování nachází, aktuálně nevím a ani vědět nemám.

Pokud by se Babišovo podezření potvrdilo, šlo by vedle aféry současné manželky expremiéra Nečase o druhý takový případ (zneužití vojenských zpravodajců). Neznamenalo by to, že selhal systém vnitřní kontroly ve službách?

Pokud by se prokázalo, že rozvědka nelegálně odposlouchávala místopředsedu vlády a následně tyto odposlechy zneužívala proti němu, byl by to jeden z největších skandálu našich moderních dějin. Taková česká Watergate z nedozírnými následky.

Ale existuje podle vás vůbec nějaká adekvátní kontrola, když například víme, že někdejší šéf vnitřní kontroly ÚZSI původem z Plzně a dnes velvyslanec byl velkým kamarádem Chovance?

Vnitřní kontrola v rozvědce existuje, její efektivita se brzy změří právě výsledky vyšetřování.

ZabývalI jste se v komisi tím, proč služby opustili klíčoví lidé: náměstek Zdeněk Blahut a Jan Paďourek?

S oběma pány jsem mluvil, ale komise jako taková se tím hlouběji nezabývala, neboť se tyto odchody odehrály ještě před jejím vznikem.

Máte poznatky o tom, že tato služba operovala či operuje i na území České republiky, což by bylo v rozporu se zákony?

O tom nemohu mluvit.

Víte, o tom, kteří novináři anebo kolik jich je službou placeno za účelem odvádění pozornosti či kvůli informacím?

Ne.

Pokud by se potvrdilo a prokázalo, že někteří investigativní žurnalisté píšou kauzy přímo podle nadiktovaného scénáře tajných služeb, a to za finanční odměnu či jiné výhody, byl by to podle vás problém, anebo jde o legitimní zpravodajské akce, které jsou běžné i ve světě?

Považoval bych to samozřejmě za problém. Nevím, proč by rozvědka s nějakými novináři měla za naše peníze dělat z našich občanů s prominutím blbce.

Neměla by se změnit legislativa, aby ÚZSI nespadala pod silový resort vnitra, ale byla samostatným subjektem, který podléhá přímo vládě?

Je to samozřejmě k diskusi, ale teprve s vládou, která bude mít důvěru Poslanecké sněmovny.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace