Šéf londýnské burzy Rolet: Brexit by znamenal katastrofu

Šéf londýnské burzy Rolet: Brexit by znamenal katastrofu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Brexit
06 / 04 / 2016, 18:15

Šéf londýnské burzy Xavier Rolet varoval před možným ,,Brexitem", tedy možným vystoupením Velké Británie z EU. Rolet v rozhovoru pro Daily Telegraph uvedl, že tento krok by znamenal geopolitickou katastrofu a vyvolal by řetězový efekt. USA by podle něho musely tuto katastrofu řešit mimo jiné proto, aby Rusko nevyplnilo nastalé mocenské vakuum v Evropě..

Xavier Rolet, který vede jednu z největších burz světa, londýnskou burzu, varoval před možným ,,Brexitem" Podle něho by odchod Británie znamenal dominový efekt a následný rozpad celé EU. Doslova řekl, že by se jednalo o ,,implozi" celého bloku států. Sdělil to britskému listu The Daily Telegraph.

Rolet v rozhovoru prohlásil, že možný odchod Velké Británie ze svazku EU by znamenal v podstatě geopolitickou katastrofu:

,,Pokud Velká Británie opustí Evropskou unii, znamená to konec EU. Byla by to geopolitická událost s dlouhodobým dopadem na Evropu. Brexit by měl devastující dopad na britskou ekonomiku. Podle mého skromného názoru by rozhodnutí opustit EU bylo zdrcující i pro londýnské finanční centrum City."

Rolet také upozornil, že pokud by přece jen k ,,Brexitu" došlo, těžilo by z nastalé situace Rusko. Zmínil roli USA, které by musely v tomto případě znovu ,,slepit EU dohromady, protože není mimo jiné  v jejich zájmu posilovat Rusko.

Na otázku, jak by to USA prakticky provedly, odpověděl Rolet, že by ,,samozřejmě neposlaly tanky do Evropy, ale musely by udělat něco, protože jsou supervelmocí a nemohou si dovolit nechat EU implodovat".

Referendum o vystoupení Velké Británie ze svazku EU, či jeho setrvání je naplánováno na 23. června a podle odhadů se očekává, že bude velmi těsné.

 

Zdroj: Echo24.cz, telegraph.co.uk

 

Tagy článku