Šéf MI6: Rusko a Assad dělají z Aleppa poušť

Šéf MI6: Rusko a Assad dělají z Aleppa poušť
Autor: Clive Darra (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační foto budovy Mi6
09 / 12 / 2016, 08:45

Šéf britské špionážní služby, Alex Younger, upozornil na roli Ruska v "odvíjející se tragédii" v Sýrii ve vzácném veřejném projevu ve čtvrtek v londýnském sídle agentury.

Younger, šéf tajné zpravodajské služby, lépe známé jako MI6 uvedl, že Rusko a syrský režim se snaží zničit opozici v Aleppo za každou cenu.

"V Aleppu se Rusko a syrský režim snaží udělat z města poušť a nazývají to mír. Lidská tragédie je srdcervoucí," řekl Younger, který je tak prvním šéfem MI6, který udělal takovýto veřejný projev uvnitř sídle agentury na jižním břehu řeky Temže.

Projev byl pokusem otevřít agenturu, která funguje do značné míry ve stínech, ale je odpovědná daňovým poplatníkům a čelí výzvám k větší transparentnosti. Pouze malá skupina reportérů byla vyzvednuta na předem domluveném místě v centru Londýna a převezena do ústředí MI6 s ničím jiným, než s poznámkovým blokem pro zaznamenání projevu - elektronické přístroje byly zakázány.

Younger novinářům řekl, že ruská a syrská opatření, v rozporu s mezinárodním společenstvím, staví širší celosvětový boj proti extremismu do stavu ohrožení.

"Věřím, že ruské chování v Sýrii, ve spojení se zdiskreditovaným režimem Bašára Asada, pokud se nezmění směr, poskytne tragický příklad nebezpečí ztráty legitimity," řekl. "Při definování za teroristu každého, kdo se staví proti brutální vládě, se odcizí právě ta skupina, která má být na vaší straně, pokud mají být extremisté poraženi."

Younger, jehož kódové jméno je "C" a který píše jen zeleným perem, vede britský boj proti terorismu po celém světě - a konflikty v Iráku a Sýrii jsou v horní části seznamu.

Řekl, že Británie nemůže být v bezpečí před hrozbami v regionu, dokud nebude občanská válka v Sýrii dovedena do konce, a to takovým způsobem, který uznává zájmy více než menšiny jeho obyvatel a jejich mezinárodních podporovatelů.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace