Šéf NATO důrazně varuje Rusko před vojenskými přelety nad Tureckem

Šéf NATO důrazně varuje Rusko před vojenskými přelety nad Tureckem
Popisek: Ilustrační foto
06 / 10 / 2015, 21:45

Průniky ruských bojových letounů do vzdušného prostoru Turecka jsou podle generálního tajemníka NATO nepřijatelné a extrémně nebezpečné.

„Ruská bojová letadla narušila turecký vzdušný prostor. To je nepřijatelné. Vyzývám Rusko, aby zabránilo eskalaci napětí s Aliancí,“ prohlásil Jens Stoltenberg. Informaci zveřejnil server natoaktual.cz

Stoltenberg rovněž zpochybnil vysvětlení Moskvy, že ruský letoun Suchoj Su-30SM narušil turecký vzdušný prostor pouze v sobotu „po dobu několika sekund“ a že šlo jen o chybu při navigaci a kvůli špatnému počasí.

Ruské vojenské letadlo nad Tureckem

Turecko uvedlo, že ruský stroj dokonce na více jak pět minut „uzamkl“ radarem turecké pohotovostní letouny F-16, které k němu vystartovaly a byl tedy připraven ke střelbě. Ankara rovněž tvrdí, že se ruské letouny objevily nad tureckým územím v sobotu i v neděli. Při druhém incidentu mělo jít o ruský stroj Su-24.

„Nebudu spekulovat o motivech... ale nevypadá to jako omyl,“ řekl Stoltenberg s tím, že přesně takových „nepřijatelných a extrémně nebezpečných“ incidentů se Aliance při ruském zapojení do konfliktu v Sýrii obávala. Připomněl, že Turecko dosud nedostalo z Ruska žádné věrohodné vysvětlení průniku letounů nad jeho území. (Celý článek je na serveru natoaktual.cz)

Stálý zástupce Ruska při NATO Alexandr Gruško reagoval slovy:

„Vzniká dojem, že incidentu ve vzdušném prostoru Turecka využili k zapojení NATO jako organizace do informační kampaně rozpoutané na Západě, která zkresluje a překrucuje cíle operace prováděné silami ruských vzdušných a kosmických sil v Sýrii...NATO ignorovalo vysvětlení Ruska týkající se incidentu s letadlem v nebi nad Tureckem." Zdroj: cz.sputniknews.com

 

Tagy článku