Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek, jenž končí ke konci letošního července ve své funkci, nastoupí s největší pravděpodobností na místo právníka Letecké služby Policie České republiky. Z postu šéfa NCOZ odchází po neshodách s náměstkem na policejním prezidiu Jaroslavem Vildem.
Za odchodem plk. JUDr. Michala Mazánka, šéfa NCOZ, nejsou politické tlaky, jak se spekulovalo v médiích. Jde o profesní neshody s Mazánkovým nadřízeným plk. Jaroslavem Vildem, náměstkem policejního prezidenta pro pro službu kriminální policie a vyšetřování (SKPV). Security magazínu to potvrdily tři policejní zdroje, které jsou s Mazánkem v úzkém kontaktu.
Psali jsme: ČT: Mazánek odchází z čela policejní centrály
Mazánek podle nich nastoupí na místo právníka policejní letecké služby. Ta je provozovatelem vrtulníkové techniky se speciálním policejním, zásahovým, záchranným a sanitním vybavením. Díky svým vlastnostem jsou vrtulníky předurčeny především k zásahům, kde hrozí nebezpečí z prodlení a v místech jinak těžko přístupných.
NCOZ není tak efektivní
Sám Mazánek potvrdil, že odchod z NCOZ je jeho soukromým rozhodnutím. Centrálu vedl od léta 2016, kdy vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru policie.
Vznik NCOZ před dvěma lety vyvolal roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO. Tehdejší vedení policie hájilo vznik NCOZ tím, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Jenže nyní se ukazuje, že je tomu naopak, což byl prý důvod nehod mezi Vildem a Mazánkem:
V loňském roce zabavil NCOZ zločincům majetek za více než 2,6 miliardy korun. Meziročně šlo o pokles zhruba o 3,4 miliardy korun. NCOZ také za první rok fungování opustilo 92 policistů, z toho 42 odešlo do civilu a 50 bylo přeřazeno do jiných policejních útvarů nebo bezpečnostních složek státu. „Ještě nedávno měl útvar 800 členů, což byl podstav 70 lidí,” doplnil zdroj Security magazínu.
Podle Mazánka je několik důvodů, proč lidé z NCOZ odcházejí. Jedním z nich je to, že jeho příslušníci řeší náročné kauzy. „Může se stát a stává se, že ti lidé jsou prostě vyčerpáni. Ta práce je náročná, je to veliká zátěž psychická, je to veliká zátěž časová,“ řekl Mazánek.
Vyšetřoval i vraždy
V případě Mazánka jde již o několikátou personální změnu v letošním roce ve vedení bezpečnostních sborů:
V polovině května byl zproštěn výkonu služby ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek. Na konci dubna skončil ve vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Ke konci května odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který se přesunul na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Pražskou policii v současnosti řídí Jan Ptáček.
Vláda také schválila odchod Tomáše Tuhého z funkce policejního prezidenta na post velvyslance v Bratislavě. Z prezidia však Tuhý nemá odejít okamžitě, ale až mu na jaře příštího roku vyprší mandát.
Mazánek k policii nastoupil v březnu 1985. Během kariéry trvající jednatřicet let prošel řadou funkcí převážně ve Středočeském kraji. V roce 1993 byl převelen na Krajský úřad vyšetřování Středočeského kraje, kde se věnoval vyšetřování vražd. Poté vystřídal několik funkcí, mimo jiné i funkci náměstka ředitele krajského ředitelství Středočeského kraje pro SKPV.