Popisek: Ilustrační foto
IS je podle Maassena nebezpečnější než Al-Káida, neboť "máme co do činění s profíky připravenými k boji, kteří umějí zacházet se samopaly a podobně jako v Paříži mohou zaútočit na několika místech najednou".
Někteří migranti přicházející do Evropy jsou podle šéfa německé kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena radikálové z takzvaného Islámského státu plánující útoky. Příliv uprchlíků ale není extremisty k tomuto účelu zneužíván systematicky, řekl předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) podle rakouské agentury APA během své dnešní návštěvy Vídně.
"Německo je nepřítelem IS. Tak nás IS vidí, stejně jako všechny západní státy," řekl Maassen už 18. listopadu. "Už delší dobu upozorňujeme, že pokud nás IS bude moci zasáhnout, pokud bude moci v Německu uskutečnit teroristický útok, udělá to. Velmi se toho obáváme," uvedl.
"O teroristickém útoku jsme věděli a čekali jsme ho," uvedl západní diplomat
Maassen připustil, že 70 až 80 procent migrantů tvoří mladí muži ve věku od 16 do 35 let. Tito muži pocházející převážně ze Sýrie a Iráku přišli do styku s válkou, někteří mají válečnou zkušenost, někteří bojovali za IS a někteří mají příkaz k boji, varoval Maassen.
"To je moment, který nám dělá starosti a na který si dáváme pozor," řekl šéf BfV. Migrační toky však podle něj nejsou cíleně využívány k pašování teroristů.
Jenomže před několika dny, 15. listopadu uvedl Hans-Georg Maassen, že "Německo by mělo zavést "řádné procedury" při zvládání náporu tisíců běženců, kteří nyní míří do země. Není vyloučeno, že s uprchlíky přicházejí do země i teroristé, i když to považujeme za méně pravděpodobné."
Tajné služby včas varovaly evropské politiky před teroristickými útoky.
Maassen prohlásil, že jeho úřad ví o 7900 islamistických radikálech v Německu, kteří obhajují násilný džihád. Tito radikálové prý cíleně oslovují i uprchlíky a pokoušejí se je získat pro svou věc. Nebezpečí nárůstu počtu islamistů je podle něj třeba čelit integrací.
Přesně před rokem řekl Maasen, že v Německu je 6 300 islámských extrémistů, kteří podporují radikální islámské myšlenky.
"Německo a střední Evropa jsou v ohnisku zájmu IS," citovala APA Maassena. Každý týden dostávají německé úřady jednu nebo dvě "poměrně konkrétní indicie" o možných plánovaných útocích.
IS je přitom podle Maassena nebezpečnější než Al-Káida, neboť "máme co do činění s profíky připravenými k boji, kteří umějí zacházet se samopaly a podobně jako v Paříži mohou zaútočit na několika místech najednou". Nové je také to, že i v Evropě se nyní odehrávají sebevražedné atentáty.