Šéf protiteroristického oddělení londýnské policie: Nedostatečná ochrana vnějších hranic EU je pro mě noční můrou

Šéf protiteroristického oddělení londýnské policie: Nedostatečná ochrana vnějších hranic EU je pro mě noční můrou
07 / 04 / 2016, 10:30

Teroristé IS zneužívají migrační krize ke vstupu do Evropy a k cestování napříč evropským kontinentem.

Richard Walton, který byl v letech 2011 až 2016, šéfem protiteroristického oddělení metropolitní policie v Londýně, uvedl pro deník The Telegraph

Teroristé IS zneužívají migrační krize ke vstupu do Evropy a k cestování napříč evropským kontinentem. Tento fakt opět připustila Evropská agentura pro ochranu hranic (Frontex) ve své poslední zprávě.  Ve zprávě se píše o nezajištěných a propustných hranicích EU i o tom, že Frontex nezná skutečný počet přistěhovalců, kteří přišli do Evropy a ani nemá možnost je sledovat. Informaci zveřejnil britský deník The Telegraph.

Frontex uvádí, že členské státy EU nahlásily rekordních 1,82 milionu nelegálních překročení hranic, šestkrát víc než v roce 2014. Současně připouští, že jejich skutečný počet bude zřejmě mnohem vyšší, protože mnoho migrantů "pokračovalo ve své cestě, aniž by bylo odhaleno."

Drtivá většina uprchlíků (1,650.000) pochází ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku a dostala se do Evropy přes východní části Středozemního moře a Balkán.

"Frontex varoval evropské orgány už před dvěma roky, že by radikalizovaní evropští džihádisté mohli zneužít migrační krize a vrátit se do Evropy. 

Frontex současně varuje, že "ohromující počet" občanů EU vycestoval do Sýrie, kde se připojil k bojům po boku IS a nyní přichází zpět jako uprchlíci. Příslušníci pohraniční agentury důrazně upozorňují, že unijní bezpečnostní složky nejsou schopné sledovat všechny potenciální teroristy, jako byli ti, kteří spáchali zvěrstva v Paříži a Bruselu. 

Tato fakta zpochybňuje tvrzení zastánců setrvání Velké Británie v EU, kteří uvádí, že Británie bude bezpečnější jako člen EU. Nebude. 

"Listopadové útoky v Paříži jasně dokázaly, že teroristé využili neřízené migrace k nelegálnímu vstupu do EU," uvádí se ve zprávě Frontexu. "Bez důkladných kontrol a postihu proti těm migrantům, kteří uvádí nepravdivé údaje, existuje vysoké riziko, že se do EU dostanou osoby, které představují bezpečnostní hrozbu pro EU."

Jako důkaz tohoto tvrzení uvádí příklad dvou islámistů, kteří byli zapojeni do teroristických útoků v Paříži. Ti jako údajní uprchlíci předložili na řeckém ostrově Leros falešné syrské pasy a bez problémů se dostali do Evropy. 

Bezpečnostní rizika související s nedostatečnou ochranou evropských hranic jsou obrovská. Současně Frontex varuje, že není schopen, kvůli nedostatku "operačních schopností v terénu", zajistit ochranu těchto. Jediným řešením je "donutit jednotlivé státy EU, aby ochránily svoje hranice v souladu s unijními předpisy."  

Drtivá většina uprchlíků nepochybně nepředstavuje žádnou bezpečnostní hrozbu, ale již existují jasné důkazy o tom, že islámský stát využil příležitosti "porézních hranic" a úspěšně vyslal svoje vyškolené bojovníky do svých domovských zemí.

Vnitřní bezpečnostní problémy EU dále zhoršuje bezprecedentní počet uprchlíků v Evropě, kteří příšli bez řádných dokladů a zpětně je už prakticky nemožné stanovit jejich pravou identitu i pravé důvody.

Skutečnost, že EU nezvládla uprchlickou krizi, zvýšila riziko teroristického útoku v Evropě. Nelze se proto divit, že se země v schengenském prostoru rozhodly znovu zavést hraniční kontroly a zvýšenou ostrahu svých strategických míst.

TAG: FRONTEX

 

 

Tagy článku