Šéf SPD Okamura chce konec ministra vnitra Rakušana ve funkci

Šéf SPD Okamura chce konec ministra vnitra Rakušana ve funkci
Autor fotografie: Dominik Kučera, CC BY-SA 2.0|Popisek: Vít Rakušan
13 / 01 / 2022, 10:15

Poslanci přerušili celodenní jednání před hlasováním o vyslovení důvěry nové vládě, aby se znovu sešli dnes ráno kvůli peněžitým darům hnutí STAN, které měly údajně přicházet od firem z daňových rájů. Předseda SPD Tomio Okamura chce, aby ministr vnitra Vít Rakušan skončil ve své funkci, v níž je sotva pár týdnů.

Svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny iniciovala opozice, tedy SPD a ANO, které požadují transparentní vysvětlení údajného neprůhledného financování hnutí STAN z firem pocházejících z daňových rájů.

Podle SPD i ANO je nutné, aby hnutí STAN vysvětlilo původ peněz pocházejících ze zahraničí. Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan již minulý rok prohlásil, že z ciziny hnutí žádné peněžní prostředky nepřijalo a dary pochází z firem, které mají trvalé sídlo v České republice. Rakušan také uvedl, že všechny firmy mají dohledatelnou vlastnickou strukturu.

Předseda SPD Okamura navrhl dvě usnesení - první se týká návrhu adresovaný premiérovi Fialovi o odvolání ministra vnitra Rakušana, ve druhém chce ustavit parlamentní vyšetřovací komisi. K vytvoření komise je potřeba alespoň 40 hlasů, SPD a ANO disponují v Poslanecké sněmovně celkem 92 hlasy. Komise má rozhodnout, zda STAN skutečně přijímal peněžní dary z firem z daňových rájů.

Podle Okamury navíc existuje podezření pro politické ovlivňování policie, kdy šéf SPD narážel na schůzku Rakušana s policejním prezidentem Janem Švejdarem, který zakrátko oznámil svůj odchod z funkce.

Poslanecká sněmovna včera celý den i noc jednala, ale k hlavnímu bodu - hlasování o vyjádření důvěry nové vládě - se už nedostala.

Tagy článku