"V případě potřeby je na německých hranicích nutné použít střelné zbraně," tvrdí šéfka AfD

&quote;V případě potřeby je na německých hranicích nutné použít střelné zbraně,&quote; tvrdí šéfka AfD
Popisek: Ilustrační foto
01 / 02 / 2016, 16:45

AKTUALIZOVÁNO / "Je to poslední možnost, ale zákon jí umožňuje,... je nutné zastavit příliv dalších neregistrovaných uprchlíků" uvedla Petryová.

1. února (ČTK) Podle dnešního prohlášení mluvčí Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) stále platí rozhodnutí úřadu z listopadu, podle kterého AfD není extremistická a nepředstavuje pro demokratické zřízení Německa žádné ohrožení.

Místopředsedkyně strany AfD Beatrix von Storchová na otázku uživatele facebooku, zda chce AfD "zabránit pomocí zbraní ve vstupu i ženám a dětem", odpověděla, že ano. Své prohlášení sice později poněkud zmírnila tím, že nasazení střelných zbraní proti dětem není přípustné, vlně kritiky se ale nevyhnula.

Mluvčí ministerstva vnitra dnes označil použití střelných zbraní na hranici proti uprchlíkům, kteří v Německu hledají útočiště, za naprosto nepřípustné a protiprávní. Vicekancléř spolkové vlády a předseda sociálnědemokratické strany Sigmar Gabriel dokonce vyzval Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, aby začal sledovat aktivity AfD kvůli podezření z extremismu. Ten to odmítl.

Ačkoli výroky Petryové odsoudila většina německých politiků, s Gabrielovou výzvou se neztotožnili. Podle generálního tajemníka Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Petera Taubera by se politika do činnosti BfV neměla vměšovat a o případném sledování aktivit AfD by měla rozhodnout sama. Samotné výroky vedení pravicově populistické strany označil za obskurní. "K německé kultuře podle mě patří to, že čápi nosí děti, a ne to, že na ně nechají střílet," uvedl v narážce na jméno místopředsedkyně AfD von Storchové, které je odvozené od německého slova pro čápa.

30. ledna / Frauke Petryová, od července 2015 předsedkyně strany Alternativa pro Německo (AfD) se vyjádřila v rozhovoru pro deník "Mannheimer Morgen" k problematice uzavření německých hranic. Podle ní nelze akceptovat, aby do země přicházeli další a další neregistrovaní uprchlíci. Německo by se nemělo bát odmítnout další žadatele o azyl. 

Na otázku, jak by policisté hlídkující na hranicích měli reagovat na pokusy migrantů dostat se země odpověděla Petryová, že k "zabránění pokusu o nelegální překročení státních hranic je nutné postupovat podle zákona a je-li to tedy nutné, policisté mohou použít i střelné zbraně."

"Já samozřejmě nechci, aby policisté na uprchlíky stříleli, ale je to poslední možnost, kterou zákon umožňuje - tedy k ochraně státních hranic využít ozbrojených sil, se všemi z toho vyplývajícími důsledky," uvedla šéfka AfD a dodala, že příliv uprchlíků musí být zastaven především díky dohodám s Rakouskem a zavedením kontrol na vnějších hranicích EU.  

Petryová není prvním politikem AfD, který navrhuje proti prchlíkům nasadit ozbrojené složky. Marcus Pretzell ze Severního Porýní-Vestfálska totéž navrhoval již v loňském roce. Německo obnovilo pohraniční kontroly na německo-rakouských hranicích v září a měly by být ukončeny 13. února, předpokládá se ale, že toto opatření bude dál prodlouženo. 

Na otázku, jak reaguje Petryová na obvinění Alternativy pro Německo, že je rasistická a xenofobní, odpověděla, že ve straně je "celé spektrum názorů, nicméně drtivá většina nás se pokládá za liberálně-konzervativní politiky."

AfD díky svým radikálním názorům v debatě o uprchlické krizi získává stále větší popularitu. V posledních průzkumech volebních preferencí dosahuje nejvyšších čísel za svoji existenci. V posledních měsících se prezentuje protiuprchlickým programem, na který slyší stále více Němců.

AfD, která v současném Spolkovém sněmu nemá zastoupení, by podle posledního průzkumu časopisu Bild získala ve všeobecných federálních volbách 11,5 procenta hlasů a předstihla Zelené a Die Linke (Levice). Obě tyto strany se pohybují kolem 10 procent.

Naopak podpora německé kancléřky Angely Merkelové stále klesá. Ukázal to průzkum pro německý magazín Focus. Dvě pětiny Němců si přejí, aby politička odešla z nejsilnějšího politického postu v zemi. O pět procent lidí víc si to ale nepřeje. Nevěří totiž, že by uprchlickou krizi dokázal někdo vyřešit lépe.

Zdroj: spiegel.de

 

Tagy článku