Selhala bezpečnostní opatření na amerických letištích. Personál pašoval zbraně

Selhala bezpečnostní opatření na amerických letištích. Personál pašoval zbraně
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
29 / 01 / 2015, 18:45

29.1.2015 / Bezpečnostní postupy na amerických letištích jsou doslova děravé jak cedník. Poslední incidenty, kdy byly na palubu pravidelných vnitrostátních spojů propašovány střelné zbraně, šokovaly americkou veřejnost.
Zdroj: The Wall Street Journal, CNN, TomoNews US

Běžní cestující a jejich zavazadla jsou podrobováni stále větším bezpečnostním kontrolám a jsou sledováni na každém kroku inteligentními kamerami, musí procházet skenery, i na Ruzyňském letišti bude instalován bezpečnostní systém, který rozpozná obličeje cestujících.

USA se už v loni v září obrátily na pět států EU s žádostí, aby na svých mezinárodních letištích a už při odletu pasažérů do USA umožnily bezpečnostní kontroly pro vstup na území USA. Byla o to požádána Velká Británie, Francie, Německo, Holandsko a Švédsko ("Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?").

Poněkud jiná pravidla platí pro zaměstnance amerických letišť. Těch se podobné kontroly netýkají. A odhalené případy v nedávné době odhalují nelichotivou pravdu o kvalitě a dodržování přijatých bezpečnostních opatření samotnými Američany. Posuďte sami:

Bezpečnostní inspektor FAA (Federal Aviation Administration) - státní agentury, která má povinnost dohlížet nad dodržováním bezpečnostních předpisů v letectví (!!), obešel všechna bezpečnostní opatření, a propašoval pistoli ve svém zavazadle při letu z Atlanty do New Yorku. 

Loni koncem prosince obvinil státní zástupce dva muže, bývalé zaměstnance letecké společnosti Delta Air Lines z pašování střelných zbraní v kabinách letadel rovněž na linkách z Atlanty do New Yorku. Žalobce uvedl: "Když teď mohli dát do letadla zbraně, mohli tam stejně snadno dát i bombu....je to neslýchané porušení bezpečnosti" (zdroj: edition.cnn.com). Oba muži společně propašovali od května do prosince nejméně 153 kusů zbraní a střeliva v minimálně dvaceti letech z Atlanty do New Yorku.

O zásahu proti pašerákům je následující video (zdroj: YouTube, TomoNews US )

Zatímco bývalý šéf TSA (Úřad pro bezpečnost v dopravě) John Pistole při svém odchodu z funkce v prosinci 2014 uvedl, že  "se velmi obává, že komerční lety budou častějším terčem teroristů, než tomu bylo před rokem 2010 ("Hrozba teroristických útoků v letecké dopravě je vyšší než v roce 2010"), tak zaměstnanci letišť byli a zřejmě i nadále jsou sami největším bezpečnostním rizikem.

TSA se nyní ve svém prohlášení obhajuje a tvrdí, že "všichni zaměstnanci podléhají rozsáhlým bezpečnostním prověrkám a jsou pravidelně proškolováni, než je jim schválen přístup do zabezpečených zón. Kromě toho jsou zaměstnanci vystaveni neustálému prověřování a namátkovým kontrolám".

Odhaduje se, že až 950.000 zaměstnanců leteckých společností, letišť, prodejců, zprostředkovatelů a regulačních orgánů má přístup k zabezpečeným oblastem prostřednictvím přes 18.000 přístupových bodů na zhruba 450 amerických letištích, kde TSA provádí screening cestujících. 

V současnosti začal na mezinárodních letištích v Miami a v Orlandu screening všech těchto zaměstnanců a je plánováno, že screening bude prováděn na všech amerických letištích. 

Psali jsme také:

Na ruzyňském letišti bude biometrické bezpečnostní zařízení

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Žena zemřela po kontrole bezpečnostním skenerem

Letíte do USA? Pozor, zpřísnila se bezpečnostní opatření

Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Drama na palubě amerického letadla

Cesta viru eboly do Evropy? Letecky do Bruselu. Bezpečnostní opatření? Nula.

Tagy článku