Selhala dánská tajná služba, vláda a bezpečnostní složky?

Selhala dánská tajná služba, vláda a bezpečnostní složky?
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Selhala dánská tajná služba, vláda a bezpečnostní složky?
20 / 02 / 2015, 08:30

Dánská vláda se po víkendových teroristických útocích rozhodla navýšit rozpočet pro policii a tajné služby. Vyšly najevo nové skutečnosti, policie neměla výcvik ani vybavení a tajná služba byla na teroristu upozorněna před půl rokem.

Vláda ve čtvrtek představila nový plán boje proti terorismu. Požádala o přidělení mimořádných finančních prostředků ve výši téměř 150 milionů dolarů (3,5 miliardy korun) pro policii a tajné služby na další čtyři roky. Teroristické útoky v Kodani minulý víkend totiž ukázaly řadu problémových oblastí, na které dánská vláda nebyla vůbec připravena. Mezi opatření zahrnula nyní více tréninku se střelnými zbraněmi a lepší vybavení pro dánskou policii.

Dánská policie si stěžovala, že její příslušníci nemají neprůstřelné cesty, i to , že jim chybí dostatečný výcvik...Podle informací deníku Jyllands-Posten někteří policisté vyjádřili znepokojení a zklamání k průběhu kolosální policejní akce o tomto víkendu. Policie měla problémy s vybavením pro policisty v ulicích. Například bylo obtížné sehnat neprůstřelné vesty požadovaných velikostí. Také kritizovali, že nemají k dispozici těžké zbraně- kulomety. Policejní prezident uvedl: "Za současného stavu kodaňské policie nemáme dostatek bezpečnostního vybavení pro naše kolegy. Bohužel, někteří z policistů si musí vzít vestu, do které se nevejdou". Současně uvedl, že policisté nemají ani dostatek střelecké přípravy ani protiteroristického výcviku.

Deník The Wall Street Journal uvedl, že dánská zpravodajská služba už loni v září měla informace o tom, že terorista Omar El-Hussein, který je odpovědný za víkendové útoky v Kodani, je potencionálně nebezpečný a že existují obavy z jeho radikálních postojů.  

Dánská premiérka Helle Thorning-Schmidt řekla "Chceme si být jistí, že máme potřebné nástroje, pokud v zemi opět udeří teroristé". Plán na dodatečné financování zahrnuje nejen více peněz pro policii a zpravodajské služby, ale především pro monitorování kyberprostoru.

Americká vláda se obává internetových "teroristických" útoků. Zakládá novou agenturu

Ministr spravedlnosti Frederiksen uvedl, že chce "vyhledávat a odrazovat mladé lidi od případné radikalizace i v dánských věznicích a oddělovat je od ostatních vězňů". Ministr hospodářství a vnitra Ostergaard pokládá za důležité "vystopovat extremisty ještě před tím, než zaútočí".

Neschopnost ozbrojených státních složek v boji proti terorismu si Evropská unie nahrazuje posílením pravomocí tajných služeb "Němci se začali bát. Policie chce víc pravomocí a lidé chtějí kamery do ulic", "Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci" nebo zde "České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách".

Zdroj: The Wall Street Journal

Psali jsme také:

Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo

Západ prohrává válku s islámským státem

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii.

Islamisté zaútočili v australském Sydney

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Evropa znásilněná islámem

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Máme extremismus pod kontrolou?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace