Selhání německé vězeňské služby. Syrský terorista spáchal v cele sebevraždu

Selhání německé vězeňské služby. Syrský terorista spáchal v cele sebevraždu
Autor fotografie: polizei.sachsen.de|Popisek: Jaber ALBAKR
13 / 10 / 2016, 07:30

Syřan Džábir Bakr, který je podezřelý z přípravy teroristického útoku v Německu, spáchal ve vazební věznici v Lipsku sebevraždu.

Drážďany 12. října (zpravodaj ČTK) - S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informoval server Spiegel Online. Okolnosti případu jsou nejasné, Bakr měl být pod neustálým dozorem. Agentura DPA uvedla, že se Bakr oběsil.

Dvaadvacetiletého muže, který měl pravděpodobně napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS), měli dozorci bez přerušení sledovat. Jednak proto, že držel hladovku, zejména však kvůli akutnímu nebezpečí sebevraždy, uvedl Spiegel Online. Server Bild ale napsal, že byl podezřelý zřejmě kontrolován jen jednou za hodinu.

Podle Syřanova právníka Alexandera Hübnera věznice o riziku sebevraždy jeho klienta věděla. V cele prý už dříve rozbil lampy a manipuloval i se zásuvkami. Případ Hübner označil za „justiční skandál“. Sebevražda zesiluje kritiku, která provází celý Bakrův případ. Saská policie mimo jiné čelí výtkám proto, že při víkendovém zásahu na sídlišti ve východosasakém Chemnitzu nechala Syřana uniknout. Zadržet se ho podařilo až díky třem jeho krajanům, kteří muže svázali a předali policii. Zdroj: lidovky.cz

Bakrova sebevražda podle všeho znovu rozvíří debatu o fungování saských institucí. Kritiky se v posledních dnech dostalo saské policii, které mladý muž v sobotu unikl z bytu na sídlišti ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) a která ho zadržela až díky notné pomoci tří Syřanů z Lipska. Ti, když se dozvěděli, kdo je zač, Bakra spoutali, a pak zavolali pro policii.

DPA s odvoláním na své zdroje uvedla, že Bakr v jednom výslechu trojici mužů obvinil z toho, že o jeho teroristických plánech věděli. Za jak věrohodné toto tvrzení nejvyšší státní zástupce považuje, jeho úřad odmítl sdělit. Nikdo další ale zatím nebyl zatčen, a ve vazbě tak nyní je pouze Syřan, který měl v nájmu byt v Chemnitzu, kde policie našla 1,5 kilogramu výbušných látek.

S výbušninami chtěl Bakr podle německých vyšetřovatelů zaútočit na některé z berlínských letišť. Německá kontrarozvědka má za to, že se útok mohl uskutečnit v několika málo dnech. Policie ho zatkla v pondělí v Lipsku, stejný den ho soudce poslal do vazby.

Syřan přišel do Německa začátkem loňského roku jako uprchlík. Kdy se radikalizoval, zatím není jasné. V mezidobí byl podle německých médií jak v Sýrii, tak v Turecku.

Tagy článku