Selhání pořadatelské služby v Manchesteru!

Selhání pořadatelské služby v Manchesteru!
23 / 05 / 2017, 14:45

Pořadatelská služba koncertní haly v Manchesteru bude mít co vysvětlovat. Díky špatně prováděným kontrolám vstupujících návštěvníků neodhalila atentátníka, který se tak odpálil ve foyeur haly, přímo mezi návštěvníky.

Fatální selhání nastavených principů bezpečnosti, kdy nečinnost nebo nedbalost pořadatelů, jenž způsobila tragédii podobných rozměrů, již Evropa dlouho nepamatuje. Jedná se přitom o riziko, které se v Evropě neustále zvyšuje, na spoustě míst jsou přijímána přísnější bezpečnostní opatření v souvislosti se zvýšenou hrozbou terorismu, i přesto tuto akci pořadatelé nezajistili ani základním způsobem, tedy podrobnou kontrolou příchozích.

Často se na komerčních akcích podobného charakteru stává, že se pořadatelská služba soustředí na kontrolu nikoliv zbraní, natož chování, ale na přítomnost nápojů nebo potravin, což by mohlo snižovat příjem z konzumace v prostoru samotné akce. V tomto případě ještě není známo, zda se jednalo o podobné selhání, nebo byla příčina jinde, avšak s nastupující sezónou koncertů a festivalů se jedná o významné varování pro pořadatele, aby bezpečnost nepodceňovali a nechali si zpracovat bezpečnostní projekty od profesionálů a jejich doporučení plně reflektovali.

Vstupní kontrola je jeden ze základních pilířů bezpečnosti na kulturních akcích. Měla by být detailní, cílená na zbraně, výbušniny, ale třeba i drogy. Kontrolují se běžně nejen zavazadla, ale osoby samotné, tedy jejich oblečení a v případě potřeby i podrobnější kontrola v ústraní. Při kontrole je možné používat několik technických pomůcek, jako jsou detektory kovu, různých látek, atp. Během kontroly sleduje pracovník rovněž chování kontrolovaného s cílem odhalit podezřelé reakce. Při kontrolách je třeba kapacitu odbavených návštěvníků v čase přizpůsobit tak, aby nevznikaly příliš dlouhé fronty, které se rovněž mohou stát cílem potenciálních útočníků.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace