Selhání pořadatelské služby v Manchesteru!

Selhání pořadatelské služby v Manchesteru!
23 / 05 / 2017, 14:45

Pořadatelská služba koncertní haly v Manchesteru bude mít co vysvětlovat. Díky špatně prováděným kontrolám vstupujících návštěvníků neodhalila atentátníka, který se tak odpálil ve foyeur haly, přímo mezi návštěvníky.

Fatální selhání nastavených principů bezpečnosti, kdy nečinnost nebo nedbalost pořadatelů, jenž způsobila tragédii podobných rozměrů, již Evropa dlouho nepamatuje. Jedná se přitom o riziko, které se v Evropě neustále zvyšuje, na spoustě míst jsou přijímána přísnější bezpečnostní opatření v souvislosti se zvýšenou hrozbou terorismu, i přesto tuto akci pořadatelé nezajistili ani základním způsobem, tedy podrobnou kontrolou příchozích.

Často se na komerčních akcích podobného charakteru stává, že se pořadatelská služba soustředí na kontrolu nikoliv zbraní, natož chování, ale na přítomnost nápojů nebo potravin, což by mohlo snižovat příjem z konzumace v prostoru samotné akce. V tomto případě ještě není známo, zda se jednalo o podobné selhání, nebo byla příčina jinde, avšak s nastupující sezónou koncertů a festivalů se jedná o významné varování pro pořadatele, aby bezpečnost nepodceňovali a nechali si zpracovat bezpečnostní projekty od profesionálů a jejich doporučení plně reflektovali.

Vstupní kontrola je jeden ze základních pilířů bezpečnosti na kulturních akcích. Měla by být detailní, cílená na zbraně, výbušniny, ale třeba i drogy. Kontrolují se běžně nejen zavazadla, ale osoby samotné, tedy jejich oblečení a v případě potřeby i podrobnější kontrola v ústraní. Při kontrole je možné používat několik technických pomůcek, jako jsou detektory kovu, různých látek, atp. Během kontroly sleduje pracovník rovněž chování kontrolovaného s cílem odhalit podezřelé reakce. Při kontrolách je třeba kapacitu odbavených návštěvníků v čase přizpůsobit tak, aby nevznikaly příliš dlouhé fronty, které se rovněž mohou stát cílem potenciálních útočníků.

Tagy článku