Na hranicích ČR chceme inteligentní technologie a ne ploty

Na hranicích ČR chceme inteligentní technologie a ne ploty
Autor: Redakce|Popisek: Jana Černochová a David Kádner
30 / 03 / 2016, 10:30

V úterý 29.3. se ve sněmovně uskutečnil seminář věnovaný ochraně hranic ČR s názvem " Inteligentní technologie vs. ploty pro ochranu státních hranic České republiky". Záštitu nad seminářem převzali David Kádner (ÚSVIT) a Jana Černochová (ODS).

Jak bude Česká republika reagovat na hrozby spojené s pohybem miliónů migrantů? Pracuje vláda na lepší ochraně státních hranic a existují krizové plány pro případy porušení státních hranic s Rakouskem a Německem? Jaké krizové plány jsou připraveny pro případ uzavření bavorsko-rakouských hranic? Jak budou zabezpečeny česko-německé hranice, aby nedocházelo k nekontrolovanému pohybu osob (žadatelů o azyl) z Německa na české území?

Seminář byl naplněn k prasknutí

Máme v České republice technologie schopné inteligentní ochrany zelené hranice? Tyto a další otázky řešili poslanci Černochová a Kádner s odborníky tuzemských, zahraničních firem, zástupci ministerstev vnitra a obrany. 

Prvním bodem bylo vystoupení veterána z Afghánistánu, předsedy strany Úsvit - Národní koalice Miroslava Lidinského.

"Nechceme stavět ploty, ale požadujeme 3000 policistů pohraniční policie a moderní technologie pro ochranu hranic, které jsme dnes ve sněmovně znovu představili. Jsem rád, že jsme pro ochranu hranic získali podporu alespoň poslanců ODS konkrétně Jany Černochové," řekl veterán Lidinský.

Poslanec Kádner navázal analýzou rozpočtu ministerstva obrany, kdy letošním roce má sice dojít k navýšení rozpočtu MO na 47,7 miliardy korun, ale pokud se toto číslo porovnáme s globálními ukazateli, velmi pokulhává. HDP roste rychleji a v porovnání s ním došlo v letošním roce ke snížení poměru k HDP o jednu desetinu na 1,03%. K tomu je třeba si ještě uvědomit, že částka necelých 7 miliard korun jde v rozpočtu MO na důchodové výdaje. Pokud bychom je odečetli, dostáváme se někam k hranici 0,9% HDP, tedy mezi tři nejhorší země v rámci celé Severoatlantické aliance. Závazek České republiky zní 2% vůči HDP!!

Podle Kádnera musí být řešení ochrany hranic hledáno jinde než u armády. Řešení musí být koncepční a musí být nastaveno tak, aby fungovalo dlouhodobě udržitelně bez využívání složek, které mají na starosti primárně jiné věci. Z ochrany hranic se totiž stává dlouhodobá, nikoli krátkodobá potřeba. 

Jana Černochová, poslankyně za ODS, starostka Prahy 2 nazvala svůj příspěvek "Bezpečnost není jen o plotech". Klíčovým sdělením bylo, že v žádném případě není možné trvalé uzavření hranic plotem tak, jak to bylo za minulého režimu. Cílem státu by měla být inteligentní hranice využívající moderních komplexních systémů s vyhodnocováním situace.

Poslankyně také upozornila na zhoršující se situaci držitelů zbraní, kdy je snaha jak z EU, tak z vlády omezovat jejich práva. Tito lidé nesmí být zákonem trestáni a nadbytečně zatěžováni kvůli ojedinělým případům střílejících šílenců, kterým sebepřísnější legislativou nelze předejít. Stejně tak nesmí být kvůli takovým excesům prolamovány základní principy, jakým je nedotknutelnost obydlí.

Následovalo vystoupení jak českých, tak zahraničních firem a odborníků z oblasti bezpečnosti, jejichž prezentace si můžete stáhnout zde:

SAAB Medav

VTÚ s.p.

Retia

EVPÚ Defence

Optokon

Telink

Na jedné věci se shodli všichni účastnící tohoto semináře, Česká republika má firmy a technologie, které jsou schopné chránit hranice inteligentně, tedy bez omezování osobní svobody obyvatel ČR.

Například optický kabel zakopaný 1,5 metru pod zemí a tedy neviditelný pro narušitele je schopen reagovat a posílat informace až ze vzdálenosti 100 kilometrů!

Je jen na stávající vládě, zda se přestane tvářit, jako kdyby se nic nedělo a začne hranice zajišťovat.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace