foto: Redakce/Jana Černochová a David Kádner
V úterý 29.3. se ve sněmovně uskutečnil seminář věnovaný ochraně hranic ČR s názvem " Inteligentní technologie vs. ploty pro ochranu státních hranic České republiky". Záštitu nad seminářem převzali David Kádner (ÚSVIT) a Jana Černochová (ODS).
Jak bude Česká republika reagovat na hrozby spojené s pohybem miliónů migrantů? Pracuje vláda na lepší ochraně státních hranic a existují krizové plány pro případy porušení státních hranic s Rakouskem a Německem? Jaké krizové plány jsou připraveny pro případ uzavření bavorsko-rakouských hranic? Jak budou zabezpečeny česko-německé hranice, aby nedocházelo k nekontrolovanému pohybu osob (žadatelů o azyl) z Německa na české území?

Máme v České republice technologie schopné inteligentní ochrany zelené hranice? Tyto a další otázky řešili poslanci Černochová a Kádner s odborníky tuzemských, zahraničních firem, zástupci ministerstev vnitra a obrany.
Prvním bodem bylo vystoupení veterána z Afghánistánu, předsedy strany Úsvit - Národní koalice Miroslava Lidinského.
"Nechceme stavět ploty, ale požadujeme 3000 policistů pohraniční policie a moderní technologie pro ochranu hranic, které jsme dnes ve sněmovně znovu představili. Jsem rád, že jsme pro ochranu hranic získali podporu alespoň poslanců ODS konkrétně Jany Černochové," řekl veterán Lidinský.
Poslanec Kádner navázal analýzou rozpočtu ministerstva obrany, kdy letošním roce má sice dojít k navýšení rozpočtu MO na 47,7 miliardy korun, ale pokud se toto číslo porovnáme s globálními ukazateli, velmi pokulhává. HDP roste rychleji a v porovnání s ním došlo v letošním roce ke snížení poměru k HDP o jednu desetinu na 1,03%. K tomu je třeba si ještě uvědomit, že částka necelých 7 miliard korun jde v rozpočtu MO na důchodové výdaje. Pokud bychom je odečetli, dostáváme se někam k hranici 0,9% HDP, tedy mezi tři nejhorší země v rámci celé Severoatlantické aliance. Závazek České republiky zní 2% vůči HDP!!
Podle Kádnera musí být řešení ochrany hranic hledáno jinde než u armády. Řešení musí být koncepční a musí být nastaveno tak, aby fungovalo dlouhodobě udržitelně bez využívání složek, které mají na starosti primárně jiné věci. Z ochrany hranic se totiž stává dlouhodobá, nikoli krátkodobá potřeba.
Jana Černochová, poslankyně za ODS, starostka Prahy 2 nazvala svůj příspěvek "Bezpečnost není jen o plotech". Klíčovým sdělením bylo, že v žádném případě není možné trvalé uzavření hranic plotem tak, jak to bylo za minulého režimu. Cílem státu by měla být inteligentní hranice využívající moderních komplexních systémů s vyhodnocováním situace.
Poslankyně také upozornila na zhoršující se situaci držitelů zbraní, kdy je snaha jak z EU, tak z vlády omezovat jejich práva. Tito lidé nesmí být zákonem trestáni a nadbytečně zatěžováni kvůli ojedinělým případům střílejících šílenců, kterým sebepřísnější legislativou nelze předejít. Stejně tak nesmí být kvůli takovým excesům prolamovány základní principy, jakým je nedotknutelnost obydlí.
Následovalo vystoupení jak českých, tak zahraničních firem a odborníků z oblasti bezpečnosti, jejichž prezentace si můžete stáhnout zde:
SAAB Medav
VTÚ s.p.
Retia
EVPÚ Defence
Optokon
Telink
Na jedné věci se shodli všichni účastnící tohoto semináře, Česká republika má firmy a technologie, které jsou schopné chránit hranice inteligentně, tedy bez omezování osobní svobody obyvatel ČR.
Například optický kabel zakopaný 1,5 metru pod zemí a tedy neviditelný pro narušitele je schopen reagovat a posílat informace až ze vzdálenosti 100 kilometrů!
Je jen na stávající vládě, zda se přestane tvářit, jako kdyby se nic nedělo a začne hranice zajišťovat.
Tagy