Seminář ve sněmovně: Marek Černoch zabránil válce státních zástupců a ministryně spravedlnosti

Seminář ve sněmovně: Marek Černoch zabránil válce státních zástupců a ministryně spravedlnosti
Autor fotografie: A. Randáková|Popisek: Tisková konference k návrhu zákona
14 / 11 / 2014, 22:15

14.11.2014 / Zúčastněné strany sporu o znění nového zákona o státním zastupitelství si dnes vyjasnily názory při semináři, který moderoval místopředseda hnutí Úsvit, poslanec Marek Černoch.

Dnes dopoledne se v prostorách Výboru pro obranu uskutečnil seminář k novému zákonu o státním zastupitelství, který proběhl pod záštitou Ústavně právního výboru.  Setkání moderoval místopředseda hnutí Úsvit, Marek Černoch. Podnět k uskutečnění semináře vzešel od spolku Šalamoun, který již dvacet let řeší fungování českého právního systému. Na setkání měl dva zástupce, svého předsedu Johna Boka a Ing. Zdeňka Jemelíka.

Seminář k novému zákonu o státním zastupitelství

Semináře se zúčastnily všechny důležité osobnosti českého „justičního nebe“. Například ministryně spravedlnosti Helena Válková, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Přišla i bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD).

V úvodu Marek Černoch řekl, že chce zabránit válce státních zástupců a ministryně spravedlnosti, která v současné době probíhá v médiích. Na to okamžitě reagoval předseda Výboru pro obranu, kde se seminář konal, slovy: „Tak teď už vím, proč jsi chtěl seminář pořádat zrovna v těchto prostorách, je to docela příznačné“.

Následně promluvil předseda spolku Šalamoun, John Bok. Potom dostaly slovo obě strany sporu. Nejprve ministryně Válková, která obhajovala svůj návrh zákona hlavně tím, že se o něm bude dále diskutovat a že jeho odpůrci nemají jeho konečnou verzi.

Zároveň řekla, že se na návrhu zákona podíleli jak lidé z Ministerstva spravedlnosti, tak experti, které ale odmítla jmenovat. Poté promluvil i Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce. Ten návrhu oponoval tím, že by se státní zástupci stali závislými na politice. Nesouhlas vyjádřil i se vznikem speciálního úřadu pro korupci, který by měl nad sebou své vlastní zastupitelství.

místopředseda hnutí Úsvit, Marek Černoch

Poté informoval přítomné o stanovisku spolku Šalamoun Ing. Zdeněk Jemelík. Následovala otevřená diskuse, kde se vystřídaly názory obou stran. Ministryně Válková řekla, že chce některé parametry zákona projednávat s pracovní skupinou, ve které by kromě koaličních stran měl být i reprezentant státních zástupců. I Pavel Zeman řekl, že nejhorším krokem by bylo nyní nekomunikovat. Názory mají podle něj obě strany odlišné, ale budou o nich diskutovat.

Po ukončení semináře proběhla ještě tisková konference. Marek Černoch ještě jednou zdůraznil, že je rád, že se seminář konal a že se podařilo dát dohromady obě znepřátelené strany. „Jako pilot dopravního Boeingu můžu říci, že jsme proletěli bouřkovým mrakem, a nyní se blízká na klidnější časy“, řekl místopředseda hnutí Úsvit na závěr.

Bc. Alice Randáková 

Psali jsme také:

Unie státních zástupců bojuje proti novému zákonu

Nový zákon o státním zastupitelství: budou moci politici nahlížet do probíhajících kauz?

Ministryně Válková: Státní zástupci budou nakonec rádi a změny přivítají

Válka státních zástupců ve sněmovně

 

Tagy článku