Senát bude projednávat zdražení cigaret i nová pravidla pro uprchlíky

Senát bude projednávat zdražení cigaret i nová pravidla pro uprchlíky
Autor fotografie: Pixabay/geralt|Popisek: Ilustrační foto
11 / 11 / 2015, 08:00

Příští rok by se měla krabička cigaret zdražit až o čtyři koruny. A uprchlíci by neměli platit za pobyt v uprchlických zařízeních.

Praha 10. listopadu (ČTK) - Senát zřejmě umožní zdražení cigaret zvýšením spotřební daně. O změny azylového a cizineckého zákona v souvislosti s migrační krizí se ale v horní komoře ještě svede boj. Ani novela o zpřísnění podmínek prodejních akcí nemá u senátorů vyhráno. Důvodem je její kritizovaná pasáž o vytvoření registru dlužníků. O všech těchto úpravách mají senátoři rozhodnout při středeční schůzi.

Téměř jisté je s ohledem na shodné doporučení senátních výborů to, že horní komora vrátí Sněmovně novelu, která má přinést zákaz uzavírání pracovních smluv s učiteli jen na deset měsíců školního roku. Proti tomu senátoři námitky nemají, pokládají ale za potřebné v novele opravit chybné označení některých ustanovení zákona.

V případě azylové novely bude senátor Strany zelených Václav Láska navrhovat, aby cizinci neplatili poplatky za pobyt v detenčním zařízení. Podle něj by mělo být také omezeno zadržování rodin s nezletilými dětmi, za což je stát kritizován. Senátní bezpečnostní výbor některé Láskovy návrhy podpořil, vrácení novely Sněmovně s úpravami ale nikoli. Další výbory doporučily horní komoře schválit novelu beze změn.

Podpora výborů provází také novelu o ochraně spotřebitele, v níž by část senátorů chtěla zrušit pasáž o registru dlužníků. Vadí jim, že na rozdíl od jiných rejstříků by v tomto registru byly údaje uchovávány bez možnosti vymazání. K registru mají výhrady i ochránci soukromí včetně neziskové organizace Iuridicum Remedium.

Bez potíží zřejmě bude schválena novela o spotřební dani, která má v příštích třech letech kvůli směrnici EU postupně zvýšit cenu cigaret. V příštím roce by to mělo být až o čtyři koruny za krabičku. Souhlas horní komory se očekává také u poštovní novely, podle níž by Česká pošta měla dostávat stamilionové dotace od státu na zajištění základních služeb.

Senátoři pravděpodobně sjednotí práva a povinnosti hasičů v rámci zákona o hasičském záchranném sboru. Umožní také, aby senioři dostávali občanské průkazy na 35 let místo obvyklých deseti. Schválí i novelu, podle níž se k hodnocení účinnosti evropských projektů asi začnou využívat osobní a citlivé údaje lidí, jimž peníze z EU pomohly.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.