Senát dnes rozhodne o rozšíření pravomocí zpravodajských služeb

Senát dnes rozhodne o rozšíření pravomocí zpravodajských služeb
Autor fotografie: „Senat 2833“ od Krokodyl – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons |Popisek: Senátoři dnes novelu pravděpodobně schválí
12 / 08 / 2015, 10:30

Na dnešní schůzi horní komory je mimo jiné zařazena novela zákona o zpravodajských službách, která významným způsobem posouvá jejich kompetenci.

Nový zákon o zpravodajských službách, který by měl platit od nového roku, významně posiluje dosavadní pravomoci zpravodajců. Ve prospěch BIS, Vojenské zpravodajské služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace bude možné prolomit daňové a bankovní tajemství. Zpravodajské služby budou moci žádat údaje získané při správě daní od Generálního finančního ředitelství a budou mít přístup k informacím z bank, ze spořitelen a úvěrních družstev. Zpravodajci budou mít přístup k těmto informacím obecně ve své působnosti, a nikoli pouze v oblasti potlačování financování terorismu jako dosud. Nutné k tomu však stále bude povolení soudce.

Nově také budou moci žádat o informace, na které dosud neměli nárok, telekomunikační operátory. Dnes mohou odposlouchávat, ale nemají možnost zjistit majitele neznámého telefonního čísla nebo telefonní číslo účastníka hovoru. Od nového roku se však k těmto informacím budou mít právo dostat.

Kritici novely poukazují na to, že jako důvod k vytvoření nové legislativní úpravy se často mediálně skloňoval boj s terorismem, ale ve skutečnosti zákon směřuje jinam a především není dosud ustanoven žádný kontrolní orgán, který by na činnost zpravodajců dohlížel. V minulosti došlo k zneužívání jejich služeb a informací jako například v kauze Nagyová. Premiér Bohumil Sobotka proto při rozpravě ve sněmovně přislíbil, že kontrolní orgán ustanoví co nejdříve. Žádný návrh ale dosud nebyl zákonodárcům ani veřejnosti představen.

Novela již hladce prošla poslaneckou sněmovnou a předpokládá se, že ji schválí i senátoři, kterým to doporučil ústavně-právní výbor.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.