Senát vyšetřuje Jill Steinovou kvůli její cestě do Ruska

Senát vyšetřuje Jill Steinovou kvůli její cestě do Ruska
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Jill Steinová
19 / 12 / 2017, 17:30

Prezidentská kandidátka amerických zelených Jill Steinová spolupracuje se Senátem při mapování údajného ruského vlivu na loňské volby hlavy státu. Oznámila to dnes agentura AP. Senátní výbor pro tajné služby Steinovou vyzval, aby mu předložila veškeré dokumenty týkající se její cesty do Ruska v roce 2015.

Spolu s pozdějším bezpečnostním poradcem prezidenta Donalda Trumpa Michaelem Flynnem Steinová před dvěma lety navštívila Moskvu, kde se zúčastnila konference pořádané ruskou státní televizí RT. Akce se zúčastnil i prezident Vladimir Putin.

Flynn později přiznal, že od RT, kterou americké tajné služby označují za propagandistický nástroj Kremlu, za účast dostal 33.000 dolarů (asi 800.000 korun v tehdejším kurzu). Flynnovi, tehdejšímu zaměstnanci armádní rozvědky DIA, platila ruská televize i luxusní hotely a výdaje, které měl během cesty do Moskvy nejen on sám, ale i jeho dospělý syn.

Zda stejných požitků využívala i Steinová, není ze zprávy AP zřejmé. Šéfka Strany zelených v prohlášení tvrdí, že finanční kompenzaci cestovních nákladů její volební štáb nedostal. Senátnímu výboru prý předává "veškerou příslušnou dokumentaci", která se moskevského zájezdu týká.

V loňských volbách, v nichž Trump porazil protikandidátku Hillary Clintonovou, pro Steinovou hlasovalo kolem jednoho procenta voličů.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku