Senátor J.D.Vance ostře proti majiteli CSG Strnadovi ve věci akvizice Vista Outdoor

Senátor J.D.Vance ostře proti majiteli CSG Strnadovi ve věci akvizice Vista Outdoor
Autor fotografie: Senát USA, Public domain|Popisek: Senátor J.D. Vance
06 / 05 / 2024, 09:00

Senátor J.D.Vance příkře zareagoval na otevřený dopis majitele a ředitele Czechoslovak Group Michala Strnada z poloviny dubna. Ten se v něm ohradil vůči tvrzením o vazbách CSG na Rusko, které je podle některých amerických politiků třeba prošetřit před případným prodejem společnosti Vista Outdoor české zbrojařské skupině. Vance Strnadova odpověď neuspokojila a vyzývá CSG k plné otevřenosti vůči všem relevantním americkým úřadům.

Dopis republikánského senátora J.D.Vance zveřejněný ve čtvrtek 2. května na oficiálních webových stránkách politika reaguje na otevřený dopis majitele a ředitele české zbrojařské firmy CSG Michala Strnada. V textu senátor Vance uvádí, že argumenty obsažené v dopise z poloviny dubna jsou pro změnu jeho postoje týkajícího se potenciálního bezpečnostního rizika při akvizici Vista Outdoor Inc. nedostatečné. Se svými obavami se senátor Vance obrátil na americkou ministryni Janet Louise Yellenovou již na konci ledna 2024; po něm podobné výhrady formulovali také poslanec Clay Higgins a senátor John Kennedy, nebo sdružení 3000 amerických šerifů a nedávno také Národní asociace policejních organizací.

Podle aktuálního vyjádření senátora Vance je nepřijatelný implicitní návrh majitele české firmy ministryni financí Yellenové, která by měla: „ignorovat mé (Vancovy, pozn. red.) obavy kvůli vašim nepodloženým tvrzením a líčení CSG o ‚spolupráci‘ s americkými obrannými dodavateli a soukromé podpoře ukrajinského bojovného [sic] úsilí“. V dalším odstavci se Vance odkazuje na postoj svých stranických kolegů Johna Kennedyho a Claye Higginse, kteří stejně jako on projevují svoje obavy a požadují vysvětlení. Podle Vance je potřeba, aby Czechoslovak Group vysvětlila svoje spojení se zahraničními subjekty. Senátor mj. říká, že Strnad ve svém dopise namísto toho, aby poskytl důkazy o opaku, označuje jeho tvrzení za „nesmyslná“.

Na závěr senátor vyzývá „společnost CSG, aby veřejně potvrdila své úplné a konečné stanovisko všem příslušným regulačním orgánům USA. Americký lid má právo vědět, že všechny relevantní informace byly sděleny a důkladně prozkoumány vzhledem k potenciálním dopadům dané transakce na národní bezpečnost.”

Ve svém dopise se majitel společnosti CSG bránil proti dřívějším nařčením senátora Vance, že akvizice části americké společnosti Vista Outdoor Inc. českým průmyslově-technologickým holdingem může pro USA znamenat ohrožení národní bezpečnosti, a to z důvodů vazeb CSG na Rusko. Ohradil se proti spojování s Putinovým režimem, vysvětloval zapojení CSG do vojenské pomoci Ukrajině, argumentoval bezpečnostními prověrkami některých svých firem od NATO i České republiky a zdůrazňoval spolupráci CSG se západními partnery v oblasti obranného průmyslu. Odkázal také na tiskovou zprávu o finančních výsledcích CSG za rok 2023, ve které je podrobně popsány veškeré kontrakty společnosti a pozval senátora, aby navštívil členské společnosti CSG v USA a Evropě.

Zdroj: vance.senate.gov

Tagy článku