Senegalci si koupili televize a chtějí do Evropy

Senegalci si koupili televize a chtějí do Evropy
Popisek: Šťastní Senegalci,kteří přistáli na italském pobřeží
19 / 06 / 2015, 16:45

V poslední době prudce stoupl počet imigrantů z ekonomicky prosperujícího Senegalu. Na vině je podle Wallstreet journal honba za lepším živobytím.

Senegal v západní Africe je jednou z nejvíce ekonomicky prosperujících zemí třetího kontinentu, a přesto jsou jeho obyvatelé, především mladí muži, ochotni riskovat život překonáním pěti tisíc kilometrů na cestě do Evropy. Jen za první tři měsíce letošního roku se do Itálie přeplavilo 1187 Senegalců, řada z nich na cestě na Západ zemřela. Senegal má ve srovnání s jinými africkými zeměmi velmi stabilní politickou a ekonomickou situaci. Konají se zde již čtyřicet let  svobodné volby, liberalizoval se obchod a stát investuje do infrastruktury.

Dlouhá cesta Senegalců do Evropy

Popisek: Dlouhá cesta Senegalců do Evropy, autor: Wall Street Journal

Proč tedy Senegalci opouštějí své domovy? Faktorů je více. Odcházejí především mladí lidé a to včetně těch nadějných, kteří by mohli své zemi pomoci v dalším rozvoji - o emigraci uvažuje podle průzkumu až 75 % studentů na západních univerzitách. V Senegalu (stejně jako v celé Africe) je více než polovina populace mladší devatenácti let a i když je na tom Senegal lépe než sousední země, není snadné zde získat stabilní pracovní pozici na plný úvazek. Cesta do Evropy se navíc otevřela díky současné neutěšené politické situaci v Libyi. Posledním důvodem k imigraci lidí ze Senegalu je ale paradoxně právě lepší životní standard.

Začíná stěhování národů za ekonomikou?

V senegalských dříve pasteveckých vesnicích jsou satelitní televize, lidé mají mobily a laptopy a touží stále po lepším po vzoru Západu. Kvalitní životní úroveň a rostoucí HDP způsobují do značné míry finance od imigrantů, kteří se již v Evropě zabydleli a posílají peníze svým rodinám do Senegalu. Oproti roku 1999 se procentuální podíl těchto peněz na HDP ztrojnásobil na současných 12 %.

Procentuální podíl peněz imigrantů na HDP

Popisek: Procentuální podíl peněz imigrantů na HDP , autor: Wall Street Journal

Například syn 72 letého Amadou Kanté pracuje ve Francii jako ošetřovatel a otec na něj pěje jen chválu. Posílá totiž své rodině 225 až 250 euro měsíčně. Díky tomu je celá rodina vybavena mobilními telefony, mají čtyři počítače Lenovo a několik televizí.

"Všechno co vidíte, pěkné malé mešity, krásné domy…To vše je financováno imigranty,“ říká vládní pracovník Samba Gallo Ba. „Jsou jediní, kdo si to mohou dovolit. Stát nemá prostředy.“

Za peníze imigrantů si Senegalci budují zděné domy místo klasických hliněných s doškovou střechou, mají zavedenou elektřinu, kohoutkovou vodu a cesty vysypané štěrkem. Na Afriku nevídané bohatství ale jen podporuje odhodlání dalších mladých Senegalců, aby podstoupili dlouhou cestu do Evropy. Imigrace tak násobí imigraci.

„Lidé neodcházejí, protože nic nemají, odcházejí, protože si chtějí polepšit a chtějí víc,“ vysvětluje ministr pro imigraci Souleymane Jules Diop. Podle něj je tím ale ohrožena budoucnost celé jeho země.

 

Zdroj: Wall Street Journal

 

Tagy článku