Seniorům se blýská na bezpečnější budoucnost

Seniorům se blýská na bezpečnější budoucnost
16 / 09 / 2017, 11:15

Senioři jsou spolu s malými dětmi nejohroženějšími skupinami obyvatel z hlediska kriminality. Hlavní město Praha se s tímto nepříznivým faktem rozhodlo bojovat. Se sdružením Krav Maga představilo společný projekt na ochranu seniorů „Bezpečí pro seniory“. Do jara příštího roku ho plánují rozšířit do celé republiky.

„Senioři jsou spolu s malými dětmi nejohroženějšími skupinami obyvatel z hlediska kriminality. Proto je potřeba se tím zabývat,“ uvedl pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Libor Hadrava. Jak dodal, vychází při tom nejen ze statistik, ale i svých zkušeností bývalého policisty. „Agresi proti starým lidem se věnuji dlouhodobě. Proto jsem přesvědčen, že tento projekt seniorům poskytne primární nástroj, jak výrazně omezit celou řadu rizik, kterými by mohli být v oblasti kriminality vystaveni. A to ve zcela konkrétních situacích,“ řekl Hadrava.

Hadravova slova doplnil prezident české sekce Krav Maga Jakub Otipka. „Smyslem projektu je nabídnout seniorům praktické znalosti a dovednosti, které sice budou mít minimální vliv na jejich každodenní rutinu, ale enormní dopad na úroveň jejich bezpečí,“ sdělil na páteční tiskové konferenci Otipka. Proto se podle něj v rámci projektu „Bezpečí pro seniory“ lektoři zaměří na problematiku obecné bezpečnosti, bezpečí doma, riziko domácího násilí a metodice, jak se ubránit praktikám tzv. „šmejdů“- tedy podvodného a podomního obchodu.

Celkem se tak podle Otipky plánuje do dubna příštího roku proškolit v rámci projektu za pomoci občanské společnosti Život 90 zhruba 2000 seniorů. Ti budou nejen z Prahy - kde projekt nyní startuje - ale z celé republiky, v jejímž rámci bude projekt putovat po krajských městech.

„Je jasné, že se nelze důchodce cvičit ve všech praktikách Krav Magy, zaměříme se hlavně na prevenci. Přesto si ale na seminářích prakticky v modelových situacích vyzkouší taktiku využití pepřového spreje, ale třeba i jak pro svou obranu využít hůl,“ řekl Security Magazín Otipka, podle kterého budou části frekventantů tyto spreje rozdávány zdarma. „Předvedeme jim také zásady předvídání nebezpečných situací, jak s útočníkem komunikovat, aby situaci ještě nezhoršili, nebo třeba jak umět předávat lupiči peněženku, aby se vyhnuli přímému kontaktu s ním. Prostě jak minimalizovat riziko, že se stanu obětí nějakého trestného činu- a když už se tak stane, abych z toho vyvázl co nejlépe,“ dodal Otipka.

Projekt „Bezpečí pro seniory“ se ale nebude odehrávat jen formou přímé účasti na seminářích. V jeho rámci se bude možné také školit doma pomocí edukativních videí nebo využít speciálně k tomu vytvořených webových stránek, kde senioři budou moci nalézt přes aplikaci Mapa pomoci řadu důležitých informací a rad, jak se chovat v různých situacích.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.