Separatisté z Doněcku chtějí povolat do zbraně sto tisíc lidí

Separatisté z Doněcku chtějí povolat do zbraně sto tisíc lidí
02 / 02 / 2015, 15:00

Doněčtí povstalci z východu Ukrajiny chtějí do deseti dnů vyhlásit všeobecnou mobilizaci. Oznámil to v pondělí šéf samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko.

„Máme v úmyslu mobilizovat potřebný počet lidí tak, aby se stav naší armády dostal na hranici 100 000 lidí. Bude to dobrovolná mobilizace,“ zdůraznil vůdce povstalců Alexandr Zacharčenko. Důvodem je podle něj hromadění jednotek ukrajinské armády v okolí Doněcku.

Rebelové se snaží vytlačit vládní síly z východních oblastí Doněcka a Luhanska a snaží se získat klíčové město Debalceve. Desítky lidí včetně civilistů byly zabity při střetech tento víkend. Pokusy o příměří selhaly, když se povstalečtí vyjednavači neobjevili.

Kvůli konfliktu v Ukrajině bylo zabito okolo 50 tisíc lidí. BBC

Křehké příměří dohodnuté na začátku září v běloruském hlavním městě Minsku se zhroutilo minulý měsíc, kdy rebelové urychlili útok na několika ukrajinských pozicích a zmocnili se letiště Donetsk. Rebelové byli obviněni z dělostřeleckých útoků v jihovýchodním ukrajinském přístavním městě Mariupol, kde zemřelo 30 civilistů.

„Do jara budeme mít čas na výcvik. Od mobilizace si slibujeme pět nových armádních brigád, tři motostřelecké, jednu dělostřeleckou a jednu tankovou,“ citovala Zacharčenka agentura DAN. „Je to rezerva, která nám umožní zastavit jakýkoli úder,“ řekl vůdce doněckých radikálů.

Ukrajinská vláda také oznámila plány na posílení svých sil na východě – v roce 2015 chce mobilizovat na 200 tisíc vojáků. Podle pondělní zprávy agentury Unian bylo do zbraně povoláno 73 000 osob, k jednotkám míří přes 46 000 osob, dalších 2500 lidí se přihlásilo z řad dobrovolníků. Další mobilizační dekrety má prezident Petro Porošenko v plánu vydat v dubnu a v červnu.

O nynějším početním stavu povstaleckých bojových oddílů nejsou žádné hodnověrné zprávy. Kyjev tvrdí, že v řadách separatistů bojuje několik tisíc ruských dobrovolníků, ale i vojáků v aktivní službě.

BBC

Aktuální počty obětí

V neděli byly pozorovány tanky a další těžká vojenská technika, jak směřují k Debalceve. Stovky civilistů byly přesunuty z města ukrajinskými vládními silami ve chvíli, kdy separatisté dosáhli předměstí. Podle oficiálních zpráv bylo v posledních 24 hodinách zabito pět vojáků, podle separatistů jich bylo více než dvacet. Povstalecké zdroje také hovoří o obětech o třinácti obětech z řad civilistů. To by znamenalo, že o víkendu bylo zabito celkem 60 lidí během násilných střetů v Doněcké a Luhanské oblasti.

Od loňského dubna bylo celkově zabito více než 5000 lidí a zhruba 1,2 milionu muselo uprchnout ze svých domovů, když se rebelové zmocnili velká území v Luhansku a Doněcku, po ruské anexi Krymu.

Zdroj: BBC, ČTK

Psali jsme také:

Separatisté: obklíčili jsme až 10 tisíc Ukrajinců, vzdávejte se

Šílený osud ukrajinských válečných zajatců v Doněcku

Kyjev: Rusové na nás chystají letectvo

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace