Série sebevražedných atentátů v Sýrii a Jemenu. Ke všem se přihlásil IS

Série sebevražedných atentátů v Sýrii a Jemenu. Ke všem se přihlásil IS
Autor: YouTube/screenshot
23 / 05 / 2016, 18:30

Teror na Blízkém východě má na svědomí teroristická organizace IS.

Syrská provincie Latákíja: nejméně 100 obětí

Při útocích spáchaných dnes ve dvou městech na syrském pobřeží přišlo o život přes 100 lidí. Oznámila to v čerstvé bilanci syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR). K útokům se přihlásila radikální organizace Islámský sát (IS). Syrská televize informovala, že exploze v Tartúsu a ve městě Džabla si vyžádaly přes 65 mrtvých. Více než 100 lidí bylo zraněno. Obě města leží v západní provincii Latákíja, která je domovem vládnoucích alávitů a velkých bojů byla prozatím ušetřena. Dnes městy otřáslo podle SOHR nejméně sedm výbuchů.

SOHR původně hovořila o 72 mrtvých, ale v nové bilanci oznámila, že exploze v Džable nepřežilo 53 lidí a ty v Tartúsu 48 osob. Pět útoků spáchali sebevražední atentátníci a při dvou byly použity nálože v autech. Podle bilance, kterou zveřejnila syrská televize, je mrtvých nejméně 65. Agentura SANA s odvoláním na ministerstvo vnitra původně oznámila, že v Tartúsu zemřely dvě desítky lidí.

Agentura Amak, již využívají radikálové, oznámila, že se k akcím v Sýrii přihlásil IS. Terčem byla "shromáždění alávitů v Tartúsu a Džable", sdělila agentura. K alávitům patří klan syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrská televize Al-Ichbáríja vysílala záběry z Džably, na nichž bylo vidět zničené a spálené osobní i nákladní automobily. Útoky televize označila za teroristické činy. Jedna z náloží explodovala u vládní nemocnice. Džabla je domovem asi 80.000 lidí, v Tartúsu, kde je také ruská námořní základna, žije víc než 110.000 lidí.

 

Jemenský Aden: dalších 45 obětí

Při dvou sebevražedných útocích bylo dnes v jihojemenském Adenu zabito 45 lidí. Podle agentury AP je mezi nimi mnoho armádních branců. K útokům se písemně přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Aden byl osvobozen po bojích s šíitskými povstalci loni a nyní v něm sídlí vláda.

Agentura AP s odvoláním na místní policii oznámila, že první sebevražedný atentátník odpálil nálože v automobilu u fronty před armádním náborovým centrem a že zabil 20 osob. Druhý atentátník se vmísil mezi skupinu čekající před domem jednoho z armádních velitelů a zabil 25 osob.

Islámský stát v prohlášení napsal, že cílem útoků byla "odpadlická jemenská armáda". Jedním z atentátníků byl podle prohlášení abú Alí Adení. Odpálil své nálože mezi branci shromážděnými před bydlištěm velitele vojenské základny Badr. Při tom přišlo o život 30 lidí a zbylí zemřeli, když podle IS "vybuchla nálož u vjezdu na základnu Badr".

Islámskému státu se tak podařilo za deset dní spáchat proti jemenským bezpečnostním složkám dva atentáty. Přihlásil se totiž také k akci v Mukalle, kde 15. května při sebevražedném útoku zemřelo 41 uchazečů o práci u policie.

Konflikt mezi povstaleckými šíity a vládou začal v roce 2014. Šíité tehdy obsadili Saná a postupovali do dalších částí země. Loni se na straně vlády do bojů zapojila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií a pomohla osvobodit část území na jihu včetně Adenu. Vláda, která se předtím uchýlila do exilu v Saúdské Arábii, se mohla vrátit do Jemenu a sídlí nyní v Adenu. Saná zůstává v rukou povstalců.

Boje si vyžádaly životy více než 6200 lidí, z nichž polovina byli civilisté. Z domovů kvůli konfliktu odešlo 2,4 milionu obyvatel země a více než sedmi milionům Jemenců hrozí hladomor.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace