Novinky o nejmodernějším ruském tanku T-14 Armata

Novinky o nejmodernějším ruském tanku T-14 Armata
Popisek: Ilustrační foto T-14 Armata
27 / 07 / 2016, 20:30

Podle náměstka CEO firmy Uralvagonzavod, Vjačeslava Chalitova začne velkosériová výroba nejmodernějšího ruského tanku v roce 2018.

Agentura TASS přinesla tuto informaci na základě rozhovoru náměstka Chalitova pro rádio Echo Moskvy. Chalitov uvedl, že Armata je již nyní levnější, než zahraniční evropská či americká konkurence a po zahájení hromadné výroby cena ještě klesne.

Vývoz dle Chalitova bude možný až poté, co bude Armata zařazena do ruských ozbrojených sil a po jejím posouzení vznikne exportní varianta.

Informaci o nízké ceně moderního tanku řekl 16. července i CEO firmy Uralvagonzavod, Oleg Sijenko.

"Bohužel nemůžu cenu specifikovat. Není to moje tajemství, ale tajemství ministerstva obrany. Jedinou věc, kterou mohu říci je to, že Armata je dnes nejlevnější tank, pokud uvažujeme potencionální konkurenci z Evropy a USA," řekl Sijenko.

Cenu Armaty již odsouhlasilo i ruské ministerstvo obrany. 

Ruský přístup ke konvenční válce na zemi je ve svých nejhrubějších obrysech neměnný již od poloviny 30. let. Vítězství nad jakýmkoliv nepřítelem má zajistit početně nepřekonatelná masa tanků a obrněných vozidel, při jejíž tvorbě tamní průmysl vždy v první řadě dbal na poměr výkon/cena. Proto ruské tanky málo kdy byly těmi nejlepšími na světě, ale za to se vždy držely mezi top 5 a svou cenou a masovosti výroby byly a jsou v podstatě bezkonkurenční. 

Armata má ale tuto doktrínu "nahraditelnosti strojů a posádek" změnit. Tříčlenná posádka tanku sedí v obrněné kapsli, která má zvýšit šanci posádky na přežití v případě zničení tanku. Zcela v duchu ruské tankové školy je Armata mnohem lehčí než Abramsy, Leopardy či Merkavy.

Psali jsme: Německo a Francie budou spolupracovat na tanku Leopard 3

Ruská T-14 postavená na základě univerzální bojové platformy Armata je zatím jediným tankem 5.generace. Časem by se snad do podobné třídy mohl dostat polský PL-01. Všichni hlavní protivníci jako Abrams M1A2, Leopard II, Merkava III jsou tanky 3. generace. Generace 3+ jsou tanky T-90MS, nebo Merkava IV.

Armata je jako první tank na světě vybavena Aesa radarem stejně jako vyspělé letouny F-22, F-35 nebo ruský T-50, nabíjení děla je plně automatizované, s možností ručního nabíjení, kdyby došlo k nějakému technickému problému. Bezosádková věž a dálkově ovládaný kulomet se otáčejí simultáně, vše je zobrazováno na bojovém systému stroje

Zdroj: TASS, Rueconomics

Tagy článku