Server WikiLeaks zveřejní utajované dokumenty o pozadí amerických voleb

Server WikiLeaks zveřejní utajované dokumenty o pozadí amerických voleb
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Cancillería del Ecuador
04 / 10 / 2016, 13:45

Assange podrobnosti o dokumentech připravovaných ke zveřejnění nesdělil, odmítl ale spekulace, že terčem odhalení bude především demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová.

Londýn ČTK - Server WikiLeaks, který proslul zveřejňováním tajných vládních depeší či jiných důvěrných a kontroverzních informací, ještě do listopadových prezidentských voleb v USA zveřejní další zásadní materiály týkající se kampaně ve Spojených státech. Oznámil to dnes zakladatel portálu Julian Assange, který se skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Server truepundit.com mezitím uvedl konspirační teorii, že se prý Hillary Clintonová jako ministryně zahraničních věcí USA v roce 2010 dotazovala na "jednoduchý lék k umlčení Assange" a likvidaci WikiLeaks. Údajně uvedla "Nemůžeme na toho chlapa prostě pustit dron?" 

 

Organizace Wikileaks se dostala do hledáčku amerických úřadů poté, co v roce 2010 zveřejnila video dokazující zabití neozbrojených novinářů americkými jednotkami. Australan Julian Assange tvrdí, že se ho od té doby snaží USA dostat na své území, kde by se mu nedostalo řádného soudného procesu. Zdroj: blesk.cz

Video má k dnešnímu dni přes 15,6 milionů shlédnutí:

 

 

Dokumentů ke zveřejnění je zhruba milion a týkají se nejen amerických voleb, ale také tří blíže neupřesněných vlád. V plánu je každý týden do konce letošního roku vystavit na webu část dat.

Assange rovněž hovořil o chystaných změnách v organizaci a financování WikiLeaks a že hnutí brzy umožní požádat o členství. Cílem je rozšířit spolupráci s dalšími médii.

V souvislosti s americkými volbami portál WikiLeaks zveřejnil elektronickou korespondenci představitelů Demokratické strany. Z dokumentů vyplývalo, že vedení strany dávalo přednost během stranických primárek Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem.

Foto: Londres (Reino Unido), 18 de Agosto 2014, Canciller Ricardo Patino y Julian Assange ofrecieron una rueda de prensa con presencia de medios internacionales. Foto: David G Silvers. Cancillería del Ecuador. Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Cancillería del Ecuador

Tagy článku