Sesazenou jihokorejskou prezidentku chtějí vzít žalobci do vazby

Sesazenou jihokorejskou prezidentku chtějí vzít žalobci do vazby
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Pak Kun-hje
27 / 03 / 2017, 11:15

Žalobci požádají soud, aby vydal příkaz k zatčení sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. S odvoláním na jihokorejská média o tom dnes informovala agentura AP. Bývalá hlava státu je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci, sama ale popírá, že by se dopustila trestné činnosti.

Prokuratura chce prý exprezidentku vzít do vazby na základě výslechu, kterému se podrobila 21. března. Státní zastupitelství v Soulu ale zprávy médií okamžitě nepotvrdilo.

Jihokorejský ústavní soud 10. března potvrdil prosincové rozhodnutí parlamentu o sesazení Pak Kun-hje a exprezidentku tak definitivně zbavil moci. Bývalou hlavu státu proto již nechrání imunita a může být trestně stíhána. Když byla ve funkci, odmítala odpovídat na otázky zvláštních vyšetřovatelů.

Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem začal na počátku března.

Nástupce Pak Kun-hje zvolí Jihokorejci 9. května. V řádném termínu se měly prezidentské volby konat až v prosinci. Podle průzkumů veřejného mínění je favoritem hlasování vůdce liberální opozice Mun Če-in, který v posledních prezidentských volbách v roce 2012 neuspěl.

 

psali jsme:

Jihokorejský ústavní soud zbavil moci prezidentku Pak Kun-hje


Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.