Sessions odmítl vypovědět, zda měl mařit šetření ruské aféry

Sessions odmítl vypovědět, zda měl mařit šetření ruské aféry
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Jeff Sessions
01 / 12 / 2017, 07:30

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions při neveřejném slyšení v Kongresu odmítl odpovědět na dotaz, zda ho prezident Donald Trump někdy žádal, aby mařil vyšetřování ruských zásahů do loňských voleb v USA. Novinářům to řekl demokratický poslanec Adam Schiff. Sessions vypovídal před členy výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb.

"Zeptal jsem se ministra spravedlnosti, zda ho někdy prezident pověřil, aby podnikl jakýkoli zásah, který by mohl narušit vyšetřování ruské aféry. Odmítl odpovědět," řekl Schiff po ukončení několikahodinové schůze. "Neexistuje žádný oprávněný důvod na takovou otázku neodpovědět," dodal poslanec. Sessions opustil Kongres, aniž by reagoval na dotazy novinářů.

Vyšetřování údajného ruského vměšování do prezidentských voleb, které mělo znevýhodnit Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou, se kromě výboru Sněmovny reprezentantů zabývají dva výbory Senátu a tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Moskva jakýkoli pokus o zásah do voleb popírá.

Sessions podle agentury Reuters při slyšení opakovaně prohlašoval, že si na problematické události nepamatuje. V odpovědích na dotazy ohledně jeho styků s ruskými činiteli během volební kampaně nesdělil poslancům nic nového. V minulosti jakékoli kontakty popíral, později připustil, že se sešel s tehdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Zdroj: ČTK

Tagy článku