Sestřelení ruské stíhačky mělo zakrýt nelegální obchod Turecka s ropou od islámistů, tvrdí Putin

Sestřelení ruské stíhačky mělo zakrýt nelegální obchod Turecka s ropou od islámistů, tvrdí Putin
Popisek: Ilustrační foto
01 / 12 / 2015, 08:45

Rusko má prý důkazy, že z nalezišť kontrolovaných Islámským státem se vyvážejí "průmyslové objemy" ropy do Turecka.

Rozhodnutí Turecka sestřelit ruské letadlo mělo zajistit bezpečnost pro nelegální dodávky ropy ze Sýrie do Turecka. V Paříži to včera prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. 

Turecká armáda minulé úterý sestřelila ruský bombardér Su-24 na hranici se Sýrií, neboť podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva naopak obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který je ve francouzské metropoli rovněž na klimatické konferenci, toto tvrzení podle tureckého deníku Daily Sabah označil za pomluvu a dokonce prohlásil, že by podal demisi, pokud by se nelegální obchod skutečně prokázal.

Sestřelení ruského bombardéru Su-24 bylo podle Putina "velkou chybou". Turecká armáda prý neměla žádný důvod k útoku na "bezbranné" ruské letadlo. S tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem se šéf Kremlu na klimatické konferenci v Paříži nesetkal, potvrdil Putin v besedě s novináři.

Rusko bude podle prezidenta dál usilovat o vytvoření široké koalice pro boj s teroristy. Syrská krize má jen politické řešení, uvedl. O situaci v Sýrii dnes jednal s prezidentem USA Barackem Obamou a na potřebě politického urovnání krize se prý shodli.

"Panuje, myslím, shoda, kudy je třeba jít. Mluvíme-li o nezbytnosti politického urovnání, pak je třeba pracovat na nové ústavě, nad novými volbami a kontrolou jejich výsledků," prohlásil ruský prezident.

„Veškerá ropa je dodávaná společností, která je ve vlastnictví syna Recepa Tayyipa Erdogana. V tomto ohledu, začalo být Turecko nervózní, když Rusko zahájilo údery na infrastrukturu IS a zničilo více než 500 kamionů s ropu. To je silně zabrnkalo na nervy Erdogana a jeho společnosti. Ovšem vyváží se nejen ropa, ale i pšenice, a historické cennosti," řekl ministr. Zdroj: prvnizpravy.cz

Turecký prezident dnes také podle televize CNN Türk řekl, že jeho vláda bude jednat s rozvahou a bez emocí, než se rozhodne k případným protiopatřením vůči ruskému rozhodnutí vyhlásit proti Turecku sankce za sestřelení letadla. Turecko prý pracuje na tom, aby vztahy s Ruskem, jakožto jeho hlavním dodavatelem energie, nebyly zpřetrhány úplně.

Turecko narušilo v roce 2014 vzdušný prostor Řecka 2 244x !

Ruské sankce by mohly zvýšit schodek v tureckém rozpočtu v příštím roce o pět miliard dolarů (128 miliard Kč), odhadli ekonomové oslovení agenturou Reuters. To by mohlo výrazně zkomplikovat snahu Ankary dostat se ze ztrát v rámci snahy o ekonomickou obnovu země.

Členské státy Severoatlantické aliance údajně tolerují teroristům z organizace islámský stát pašování ropy, kterým teroristé vydělávají asi 3 miliony dolarů denně.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.