Sesunutí svahu hrozí ve Strachotíně a Dolních Věstonicích. Hejtman vyhlásil stav nebezpečí.

Sesunutí svahu hrozí ve Strachotíně a Dolních Věstonicích. Hejtman vyhlásil stav nebezpečí.
Autor fotografie: HZS Jihomoravského kraje|Popisek: Sesunutí svahu hrozí ve Strachotíně a Dolních Věstonicích
16 / 09 / 2014, 09:45

15. 9. 2014, Břeclavsko - Ve starém pískovcovém lomu ve Strachotíně hrozí po víkendových deštích sesuv svahu. Hasiči evakuovali deset lidí. Dalších pět zůstává ve svých domech. V Dolních Věstonicích hasiči nasadili těžkou techniku na odbagrování několika sesunutých svahů. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek vyhlásil stav nebezpečí.
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Hejtman Jihomoravského kraje vyhlásil pro obce Strachotín, Dolní Věstonice a Pavlov stav nebezpečí z důvodu vzniku krizové situace v návaznosti na dlouhodobě trvající dešťové srážky, sesuvy nasáknuté horniny, stanoviska geologa a s tím souvisejícím ohrožením životů, zdraví a majetku občanů a životního prostředí.

Stav nebezpečí hejtman vyhlásil na dobu od 15. září 2014 do 14. října 2014.

Dolní Věstonice

Již v sobotu zasahovaly dvě jednotky hasičů  v obci Dolní Věstonice při sesuvu půdy do prostoru karavanů na břehu vodní nádrže Nové Mlýny. Jedna osoba se zranila. K uvolnění došlo po osmé hodině ranní v šířce 20 m a délce 100 m. Masa hlíny zasypala jeden karavan, ve kterém se naštěstí nikdo nenacházel, rybář byl mimo něj. Druhý karavan byl odsunut pod náporem hlíny mimo. Jedna žena se zranila a byla převezena k dalšímu ošetření do nemocnice.

Zde probíhají od večerních hodin terénní úpravy. Povolána byla speciální technika ze Záchranného útvaru Hlučín. 

Sesuv půdy Dolní Věstonice

Hasiči evakuovali dvacet osob a deset vozidel, prostor ve spolupráci s policií byl neprodyšně uzavřen. Na místě nastalou situaci řeší krizový štáb ORP obce Mikulov. Komunikace je neprůjezdná mezi obcemi Dolní Věstonice - Pavlov a bude dlouhodobě uzavřena.

Krizový štáb rozhodl na svém večerním zasedání o vyhlášení stavu nebezpečí. Další postup bude stanoven po konzultaci s geology a odborníky ze specializovaných firem. 

Strachotín

I přes zajištění sesunutého svahu ve Strachotíně, došlo během noci z neděle na pondělí k dalšímu sesuvu a vzniku prasklin ve vozovce vedoucí nad lomem. Starostka Strachotína Lucie Danihelová na základě geologického posudku rozhodla o evakuaci obyvatel z osmi rodinných domů, které stojí v bezprostřední blízkosti. Někteří obyvatelé i přes výzvy hasičů a policistů ve svých domech zůstávají. Velitel zásahu si na místo vyžádal technika plynáren a nařídil odpojení plynu.

Krizový štáb rozhodl o uzavření prostoru bývalého lomu a komunikace vedoucí nad ním. Celou oblast bude až do ranních hodin hlídat a monitorovat policie. Na odtěžení uvolněné zeminy bude povolána speciální technika.


Již v neděli řešily hasičské jednotky padesátšest zásahů na Břeclavsku, kde čerpaly vodu ze zatopených sklepů ve Valticích, Mikulově, Břeclavi, Dolních Věstonicích a Strachotíně. Ve Strachotíně hasiči čerpali vodu z lagun, které se vytvořily po vydatném dešti. Následně čerpali vodu ze sklepů rodinných domů a vinných sklepů, kde se nacházelo místy až 1,5 m vody. V lokalitě u sklepů došlo k sesuvu půdy, který bezprostředně ohrozil jeden rodinný dům. Svah staticky zajistila jednotka z PS Lidická. 

Povodeň Výrovice

Na Znojemsku hasiči vyjížděli k 56 případům. Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů rodinných domů, plněním pytlů s pískem a monitoring vodních toků. Na vodním díle Výrovice byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Nejvíce případů hasiči řešili v obcích Hostěradice, Jevišovice a Tvořihráz, kde jednotky pytlovaly pytle s pískem a zabránily tak vniknutí vody do rodinných domů. Vážná situace byla taktéž na Brněnsku v obci Pasohlávky, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů a lagun.

 Výrovice

Galerie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.