Autor fotografie: HZS Jihomoravského kraje|Popisek: Sesunutí svahu hrozí ve Strachotíně a Dolních Věstonicích
15. 9. 2014, Břeclavsko - Ve starém pískovcovém lomu ve Strachotíně hrozí po víkendových deštích sesuv svahu. Hasiči evakuovali deset lidí. Dalších pět zůstává ve svých domech. V Dolních Věstonicích hasiči nasadili těžkou techniku na odbagrování několika sesunutých svahů. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek vyhlásil stav nebezpečí.
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje
Hejtman Jihomoravského kraje vyhlásil pro obce Strachotín, Dolní Věstonice a Pavlov stav nebezpečí z důvodu vzniku krizové situace v návaznosti na dlouhodobě trvající dešťové srážky, sesuvy nasáknuté horniny, stanoviska geologa a s tím souvisejícím ohrožením životů, zdraví a majetku občanů a životního prostředí.
Stav nebezpečí hejtman vyhlásil na dobu od 15. září 2014 do 14. října 2014.
Dolní Věstonice
Již v sobotu zasahovaly dvě jednotky hasičů v obci Dolní Věstonice při sesuvu půdy do prostoru karavanů na břehu vodní nádrže Nové Mlýny. Jedna osoba se zranila. K uvolnění došlo po osmé hodině ranní v šířce 20 m a délce 100 m. Masa hlíny zasypala jeden karavan, ve kterém se naštěstí nikdo nenacházel, rybář byl mimo něj. Druhý karavan byl odsunut pod náporem hlíny mimo. Jedna žena se zranila a byla převezena k dalšímu ošetření do nemocnice.
Zde probíhají od večerních hodin terénní úpravy. Povolána byla speciální technika ze Záchranného útvaru Hlučín.

Hasiči evakuovali dvacet osob a deset vozidel, prostor ve spolupráci s policií byl neprodyšně uzavřen. Na místě nastalou situaci řeší krizový štáb ORP obce Mikulov. Komunikace je neprůjezdná mezi obcemi Dolní Věstonice - Pavlov a bude dlouhodobě uzavřena.
Krizový štáb rozhodl na svém večerním zasedání o vyhlášení stavu nebezpečí. Další postup bude stanoven po konzultaci s geology a odborníky ze specializovaných firem.
Strachotín
I přes zajištění sesunutého svahu ve Strachotíně, došlo během noci z neděle na pondělí k dalšímu sesuvu a vzniku prasklin ve vozovce vedoucí nad lomem. Starostka Strachotína Lucie Danihelová na základě geologického posudku rozhodla o evakuaci obyvatel z osmi rodinných domů, které stojí v bezprostřední blízkosti. Někteří obyvatelé i přes výzvy hasičů a policistů ve svých domech zůstávají. Velitel zásahu si na místo vyžádal technika plynáren a nařídil odpojení plynu.
Krizový štáb rozhodl o uzavření prostoru bývalého lomu a komunikace vedoucí nad ním. Celou oblast bude až do ranních hodin hlídat a monitorovat policie. Na odtěžení uvolněné zeminy bude povolána speciální technika.
Již v neděli řešily hasičské jednotky padesátšest zásahů na Břeclavsku, kde čerpaly vodu ze zatopených sklepů ve Valticích, Mikulově, Břeclavi, Dolních Věstonicích a Strachotíně. Ve Strachotíně hasiči čerpali vodu z lagun, které se vytvořily po vydatném dešti. Následně čerpali vodu ze sklepů rodinných domů a vinných sklepů, kde se nacházelo místy až 1,5 m vody. V lokalitě u sklepů došlo k sesuvu půdy, který bezprostředně ohrozil jeden rodinný dům. Svah staticky zajistila jednotka z PS Lidická.

Na Znojemsku hasiči vyjížděli k 56 případům. Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů rodinných domů, plněním pytlů s pískem a monitoring vodních toků. Na vodním díle Výrovice byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Nejvíce případů hasiči řešili v obcích Hostěradice, Jevišovice a Tvořihráz, kde jednotky pytlovaly pytle s pískem a zabránily tak vniknutí vody do rodinných domů. Vážná situace byla taktéž na Brněnsku v obci Pasohlávky, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů a lagun.
