foto: Kubatech / CC BY-SA 4.0/Gen. Vladimír Vlček
Část odborné veřejnosti i politiků kritizuje generálního ředitele hasičů Vladimíra Vlčka za zásah u Hustopečí, kde vykolejil vlak s benzenem.
Hasiči zde použili při zásahu vodu, která se smíchala s chemikálií a vsákla se do půdy. To zavinilo rozsáhlou ekologickou katastrofu. Téma se dostalo opět na stůl v souvislosti s návrhem zákona, podle něhož by se služební poměr některých hasičů či policistů mohl prodloužit až do věku 70 let. Právě současný šéf hasičů by si mohl díky tomuto návrh z dílny ministra Rakušana prodloužit své působení v čele hasičů.
Koalice a ministr Rakušan zákon prosazují
Zákon, a tím i Vlčkovu budoucnost, bude řešit ještě stávající Poslanecká sněmovna. Současný šéf hasičů byl do funkce jmenován v roce 2021 tehdejším ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Vlčkovo funkční období by mělo podle nynějšího zákona končit po pěti letech v roce 2026. Rozložení názorů v současné poslanecké sněmovně je celkem jasné. Koalice v čele s ministrem Rakušanem zákon podporuje a chce ho prosadit. „Návrh vzešel od samotných bezpečnostních sborů, které chtějí využít potenciál nejzkušenějších lidí. Určitě se nedělá kvůli generálu Vlčkovi,“ uvedl pro média Rakušan. Tomu oponuje například opoziční poslanec Růžička (ANO), který považuje stávající dobu 65 let za dostačující.

Nicméně, ať už bude osud novely jakýkoli, téma se bude řešit i v příštím volebním období. Mandát generála Vlčka končí v roce 2026. Redakce Security magazínu se proto zeptala na názor expertů politických stran, které v současné sněmovně nejsou, ale podle průzkumu mají největší šanci se nově objevit v té příští.
Experti Stačilo, Motoristů a PRO jsou proti
Za hnutí Stačilo komentoval návrh Jaroslav Štefec, který je garantem hnutí v oblasti bezpečnosti: „Požadavek na prodloužení funkčního období zkušených a obtížně nahraditelných příslušníků bezpečnostních sborů ze 65 na 70 let postrádá smysl. Věk 65 let lze považovat bez ohledu na zastávanou pozici pro službu v těchto sborech za skutečně mezní.“ Podle Štefcova vyjádření by se tímto postupem nevyřešil žádný z problému bezpečnostních složek. Jde především o nedostatek mladých schopných lidí a poddimenzované platové ohodnocení. „Ve skutečnosti se jedná o samoúčelný krok zaměřený cíleně na zachování konkrétních osob v jejich pozicích i po vypršení důchodového věku,“ uzavírá Štefec.

Proti Vlčkově setrvání ve funkci jsou i Motoristé. Podle vyjádření tiskové mluvčí Barbory Šťastné je současná právní úprava dostatečná. „Navíc řada příslušníků odchází ze služby již dříve, zpravidla po vzniku nároku na výsluhový příspěvek, a často se přitom jedná právě o velmi zkušené a kvalifikované osoby. Domníváme se proto, že namísto zavádění nesystémových výjimek z věkového limitu by bylo vhodnější hledat cesty, jak zapojit tyto zkušené příslušníky do dalšího působení ve prospěch státu, například v jiném pracovněprávním vztahu mimo rámec služebního poměru,“ doplnila za Motoristy Šťastná.
Třetí neparlamentní strana, jejíž zástupci mají reálnou šanci objevit se v příští sněmovně, je PRO Jindřicha Rajchla. Expert strany na bezpečnost a exposlanec Miroslav Svoboda. Podle jeho vyjádření vede tento návrh k zabetonování pozic ve vedoucích funkcích a je šitý Vlčkovi vysloveně na míru. Pouští se přitom i do kritiky práce samotného generála Vlčka: „Hasičský sbor pod jeho vedením trpí. Kvůli přílišnému dogmatismu, který brzdí rozvoj. Aby v čele klíčové bezpečnostní složky stál sedmdesátiletý generální ředitel, je nesmysl,“ sdělil Svoboda.
Tagy